Prace na Stawach Brustmana na Bielanach. Będzie ekologicznie i naturalnie

2022-12-09 14:14

Rozpoczęły się prace renaturyzacyj ne na Stawach Brustmana na Bielanach. Teren ten ma odzyskać naturalny charakter i stworzyć dogodne warunki dla bytujących tam zwierząt. W ramach prac na stawach wykonany zostanie remont wschodniego stawu, kanału łączącego staw zachodni i wschodni oraz remont pomostu.

Stawy Brustmana w nowej, ekologicznej odsłonie

Teren stawów został już częściowo odgrodzony, głównie ze względu na bezpieczeństwo użytkowników terenu i ze względów technicznych. Zabetonowane Stawy Brustmana staną się oazą zieleni.

Jak zapowiada Zarząd Zieleni Warszawy brzeg stawu wschodniego zostanie złagodzony. Znikną sztuczne pionowe ściany i betonowe umocnienia. Zastąpią je stabilizujące brzegi maty roślinne, które umożliwiają rozwój stref szuwarowych i roślinności przybrzeżnej. Skarpy zostaną zabezpieczone w taki sposób, żeby tworzyć krajobraz zbliżony do naturalnych zbiorników wodnych i tym samym poprawić warunki bytowania ryb i ptaków wodnych. Przy brzegach stawu powstaną trzy płycizny z łagodnym zejściem do wody sprzyjające okolicznym zwierzętom – głównie ptakom i płazom.

Zmieniony zostanie również obecny kształt kanału łączącego stawy. Zostanie mu nadana forma nawiązująca do naturalnego meandrującego cieku z płyciznami, na których będą mogły odpoczywać ptaki. Tam również usunięte zostaną betonowe umocnienia i przycięta ścianka z PCV, w zamian zastosowana będzie faszyna, kamienie i roślinność szuwarowa.

Odnowiony zostanie pomost. Jego kształt zostanie zachowany, ale wymienione zostaną elementy konstrukcji, takie jak słupy, belki, deski pokładu i barierki. Dzięki tym pracom pomost będzie mógł znów służyć mieszkańcom.

Działania realizowane są w ramach projektu unijnego „Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy” (Szuwar warszawski), realizowanym od 2020 r. przez Miasto Stołeczne Warszawa, w imieniu którego działa Zarząd Zieleni m. st. Warszawy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE