Powstanie Warszawskie - stolica wtedy i dziś na ZDJECIACH LOTNICZYCH udostępnionych przez MPW [GALERIA]

2021-08-01 8:03
Powstanie Warszawskie - stolica wtedy i dziś
Autor: Muzeum Powstania Warszawskiego / zdjecia.korzeniemiasta.pl Powstanie Warszawskie - stolica wtedy i dziś

Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego MPW udostępniło zdjęcia lotnicze wykonane tuż przed walkami, po upadku Zrywu i po bombardowaniach stolicy. Można je porównać z wyglądem dzisiejszego miasta. Wybrane fotografie zgromadzone przez Muzeum Powstania Warszawskiego znajdziecie w naszej galerii.

W 2021 roku obchodzimy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Stolica, ale też obywatele i obywatelki całej Polski wspominają zbrojny zryw, do którego doszło w okupowanej przez niemieckie wojsko Warszawie. Przez 63 dni słabo uzbrojone oddziały powstańcze, bez wsparcia armii czerwonej, na które liczyła Armia Krajowa i z ograniczoną pomocą USA i Wielkiej Brytanii, wykrwawiały się w walce z przeważającymi siłami okupanta. Główny cel, jakim było wyzwolenie Warszawy, nie został osiągnięty, a dwa miesiące zaciekłych walk przyniosły miastu ogromne straty materialne. Zniszczeniu uległo 25% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, a konsekwentne i planowane wyburzenia po powstaniu praktycznie zmieniły miasto w gruzowisko. Jeszcze dotkliwsze okazały się straty w ludziach. Z 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej śmierć poniosło ponad 10 tysięcy, a 6 tysięcy uznano za zaginionych. Ofiary wśród ludności cywilnej szacuje się na 150 - 200 tysięcy istnień. Muzeum Powstania Warszawskiego na tegoroczne obchody rocznicowe wystartowało z projektem Korzenie Miasta. To - jak zapewnia Muzeum - Największa kolekcja zdjęć lotniczych Warszawy z okresu II wojny światowej. Kilka ujęć z lotu ptaka zobaczycie też w naszej galerii.

Dwa tysiące nowych zdjęć Warszawy z lotu ptaka! Tak wyglądała stolica po Powstaniu Warszawskim

Korzenie Miasta - wyjątkowy projekt Muzeum Powstania Warszawskiego

Projekt Korzenie Miasta to wyjątkowe przedsięwzięcie Muzeum Powstania Warszawskiego. Głównym celem jest tworzenie bazy zdjęć oraz przygotowywanie cyfrowych narzędzi umożliwiających opracowywanie i odsłanianie nowych warstw mapy powstańczej Warszawy. Muzeum pozyskało blisko 2000 zdjęć lotniczych Warszawy wykonanych podczas II wojny światowej. Są to w większości niepublikowane dotąd fotografie. Pokazują miasto z różnych okresów okupacji: sprzed Powstania, z okresu walk i po zniszczeniu niemieckimi bombardowaniami. Muzeum zaprasza wszystkich do odkrywania korzeni miasta oraz pomocy przy tworzeniu projektu. Więcej na temat projektu dowiecie się z artykułu naszej reporterki oraz dedykowanej mu witryny Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach Korzeni Miasta powstał też krótki film opowiadający o lotniczych zdjęciach Warszawy i założeniach projektu. Zobaczycie go poniżej.

Galeria zdjęć lotniczych ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Wybraliśmy dla Was kilka fotografii, które znalazły się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego. To jedynie niewielka część projektu Korzenie Miasta. Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało specjalne narzędzie pozwalające na porównywanie zdjęć lotniczych Warszawy z kilku okresów. Znajdziecie je tutaj. Poniżej zaś zobaczycie naszą galerię.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE