Rocznica powstanie w getcie warszawskim

i

Autor: Muzeum POLIN

Powstanie w getcie warszawskim. Jak upamiętnić zdarzenie w domu? [PROGRAM WYDARZEŃ ONLINE]

2020-04-17 17:18

W niedzielę 19 kwietnia 2020 r. przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Jak upamiętnić to zdarzenie bez wychodzenia z domu? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Powstanie w getcie warszawskim - 77. rocznica w internecie

Ze względu na pandemię, większość aktywności wokół akcji przenosi się do internetu i prasy oraz na fale radiowe. W przestrzeni miejskiej widać plakaty z ambasadorami akcji, a w niedzielę o godzinie 12:00 w stolicy rozbrzmią syreny na znak pamięci o powstaniu. Więcej na ten temat przeczytasz >>TUTAJ<<.

Wirtualna akcja żonkile

Tym razem na ulicach Warszawy nie spotkamy wolontariuszy, którzy zamierzali rozdać 250 tysięcy papierowych żonkili – symbolu pamięci o powstaniu. Wybuch powstania w getcie warszawskim można jednak upamiętnić w inny sposób. Wystarczy ze strony pobrać szablon, wydrukować go i złożyć z pomocą wideoinstrukcji. Zdjęcie z gotowym żonkilem warto opatrzyć hashtagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile i umieścić w mediach społecznościowych. Można też zaangażować się w akcję, dodając nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Więcej o tym przeczytasz >>TUTAJ<<.

Program wydarzeń online

Organizator akcji Żonkile przez cały dzień 19 kwietnia proponuje serię wydarzeń „Muzeum POLIN w Twoim Domu”, poświęconą tematowi powstania w getcie warszawskim. Wszystko do obejrzenia na muzealnym fanpage'u na Facebooku:

  • godz. 10.30 – wykład prof. Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim,
  • godz. 12.00 – relacja LIVE: Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN, złoży wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta. Warto dodać, że również o 12:00 w Warszawie rozbrzmią syreny na znak pamięci o powstaniu w getcie warszawskim,
  • godz. 12.05 – Modlitwa "El Male Rachamim" (hebr. „Boże Pełen Miłosierdzia”) Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha,
  • godz. 15.30 – wideospacer Beaty Chomątowskiej pt. „Tu było getto” po miejscach pamięci, związanych z dawnym gettem warszawskim. Warto dodać, że Beata Chomątowska jest także współautorką koncepcji wystawy czasowej „Tu Muranów”, której otwarcie odbędzie się we wrześniu w Muzeum POLIN,
  • godz. 18.30 - aktor i dyrektor naczelny Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn przeczyta fragmenty „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

QUIZ. 77 rocznica powstania w getcie warszawskim. Co o nim wiesz?

Pytanie 1 z 10
Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Kiedy się zakończyło?

Radio POLIN

Dla tych, którzy wolą słuchać, Marian Turski podczas wykładu o 18:00 na antenie Radia POLIN odpowie na pytania: Czy żydowski opór cywilny w czasach Holokaustu był w ogóle możliwy? i Co dawało siłę ludziom stawiającym opór: potrzeba walki o godność czy nadzieja na dalsze życie? Przewodniczący Rady Muzeum POLIN opowie również o własnych doświadczeniach konspiracji w getcie. O 20:00 słuchacze Radia POLIN wysłuchać będą mogli ubiegłorocznego koncertu, który odbył się 18 kwietnia, w przeddzień 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na scenie muzeum orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Gabriela Chmury złożyła wówczas hołd muzykom z getta. Przy fortepianie zasiadła 16-letnia Lauren Zhang, wyróżniona przez BBC tytułem Young Musician of the Year. W programie koncertu zabrzmią utwory Mozarta i Schuberta.

Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?