Powstało izolatorium dla bezdomnych. Mogą tam odbyć kwarantannę [ZDJĘCIA]

2020-06-15 7:03

Na Bielanach powstały specjalne punkty schronienia dla osób bezdomnych. To tam mogą przejść kwarantannę. Trafiły tam m.in.osoby ze schroniska Caritasu przy Żytniej, gdzie stwierdzono przypadki COVID-19. Jak wygląda izolatorium i gdzie dokładnie się znajduje? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Kwarantanna przed przyjęciem do schroniska

W związku z pandemią koronawirusa, osoby bezdomne przed przyjęciem do schroniska muszą przejść 14-dniową kwarantannę. To warunek, który ma zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem w placówce tego typu. Żeby ułatwić tę procedurę, na Bielanach przy ulicy Wóycickiego powstało izolatorium. Jest dostępne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Łącznie znajdują się tam 32 miejsca:

  • trzy ośmioosobowe moduły,
  • osiem izolatek z łazienkami.

Czytaj także: Koronawirus w schronisku dla bezdomnych. To już rekordowa liczba zachorowań w Warszawie?

Miejsce dla bezdomnych w klubowym warszawskim zagłębiu

Ambulatorium i magazyn

W nowym punkcie miasto zapewniło też osobne kontenery do dezynfekcji, na ambulatorium oraz zaplecze magazynowe i socjalne. A także oddzielną, dwukabinową łazienkę dostępną z zewnątrz - w przyszłości będzie ona mogła służyć również osobom bezdomnym przebywającym w przestrzeni publicznej.

Czytaj także: Zamiast hipsterskich knajp - fryzjer dla bezdomnych i jadłodajnia. "Serce miasta" aktywizuje osoby w kryzysie [WIDEO]

„Akademia Streetworkingu”

W opiece nad podopiecznymi nowego ośrodka pomoże miastu w ramach unijnego projektu „Akademia Streetworkingu” Towarzystwo Świętego Brata Alberta. Zapewni ono poradnictwo i pomoc wykwalifikowanych ratowników medycznych. Dwa razy w tygodniu w nowym punkcie odbędą się również dyżury lekarskie połączone z udzielaniem porad. Osoby korzystające ze schronienia w punkcie buforowym będą miały zapewnioną:

  • bieliznę na zmianę,
  • dostęp do środków higieny,
  • dostęp do środków sanitarnych,
  • wyżywienie.

Po zakończeniu pracy placówki buforowej punkt na Bielanach może nadal działać jako schronisko z usługami opiekuńczymi lub noclegownia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE