Ponad 50 tys. złotych za wieżyczkę dla jaskółek. Mieszkańcy do urzędników: Co tak drogo?!

i

Autor: fot. redakcja Eska Warszawa Wieżyczka dla jaskółek z budżetu obywatelskiego za 54,5 tys. złotych

Ponad 50 tys. złotych za wieżyczkę dla jaskółek. Mieszkańcy do urzędników: Co tak drogo?!

2020-12-21 16:50

Ponad 50 tys. złotych za domek dla ptaków? Taką inwestycję zrealizowano właśnie na Pradze Południe. Chodzi o wieżyczkę dla jaskółek przy Witolińskiej. Urzędnicy argumentują, że to potrzebna inwestycja. Część mieszkańców uważa, że to marnowanie pieniędzy.

Jak dokarmiać ptaki zimą, by nie zrobić im krzywdy?

Czy nie ma ważniejszych inwestycji?

Choć urzędnicy argumentują, że wieżyczka dla jaskółek między blokami przy ul. Witolińskiej pomoże przetrwać zimę ponad czterdziestu parom ptaków, mieszkańcy - co do wydanej przez ratusz dzielnicy kwoty mają mieszane uczucia.

- Ponad 50 tys. złotych za większy domek dla ptaków? Za dużo! Wyrzucanie pieniędzy - usłyszał nasz reporter od okolicznych mieszkańców. Inne zdanie mają urzędnicy z ratusza dzielnicy, którzy podkreślają, że budowa wieżyczki dla jaskółek to pomysł samych mieszkańców, którzy przegłosowali go w budżecie partycypacyjnym.

Czytaj także: Rafał Trzaskowski już po wizycie w komisariacie. Czego dotyczyło wezwanie?

- Przecież to zwycięski projekt z budżetu obywatelskiego! Pomysł budowy wieżyczki w głosowaniu poparło ponad 5 tys. osób. Nie rozumiem krytyki, skoro to sami mieszkańcy wybierają inwestycje, które realizujemy. Wybrali projekt budowy tzw. jaskólnika, więc zdecydowali, że ptaki owadożerne, takie jak jaskółki, są dla nich ważne - zaznacza Michał Szweycer z Urzędu Dzielnicy Praga Południe i dodaje, że to nie pierwsza taka inwestycja w Warszawie. Jeden jaskólnik stoi już na Bielanach i zdaniem urzędników cieszy się aprobatą mieszkańców.

Myszołowiec odstrasza ptaki w Lesznie

Chrońmy ptaki przed mrozem!

Wśród głosów sprzeciwu okolicznych mieszkańców pojawiają się jednak głosy poparcia. - To bardzo potrzebna konstrukcja. Ptaki zimą mają bardzo trudno. Dobrze, że teraz znajdą ciepłe schronienie - mówi nam jedna z mieszkanek bloku przy ul. Witolińskiej 4. - 54,5 tys. złotych jak na tego typu inwestycję łącznie z projektem i konsultacjami ornitologicznymi to nie są duże pieniądze. Poza tym jaskółki to ptaki owadożerne, więc im więcej ich będzie, tym mniej uciążliwe będą latem komary i inne owady - dodaje Szweycer.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Slang młodzieżowy 2020 - QUIZ. Rozumiesz słowa nastolatków?

Pytanie 1 z 14
Co oznacza słowo NAUUURA?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE