Wojsko buduje system do wykrywania chorych na COVID-19

i

Autor: wat.edu.pl Wojsko buduje system do wykrywania chorych na COVID-19

Polskie wojsko buduje aparat do rozpoznawania chorych na COVID-19. Gdzie będą kontrole?

2020-09-25 9:31

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej budują aparat do rozpoznawania chorych na COVID-19. Będzie miał funkcje, których nie znajdziemy w żadnym istniejącym na rynku urządzeniu tego typu. Jak będzie działał aparat i w jaki sposób będzie nas kontrolować? Gdzie spodziewać się kontroli? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Termobramka w urzędzie dzielnicy Bielany

Spis treści

  1. System do rozpoznawania chorych na COVID-19
  2. Jak działa monitoring chorych na COVID-19?
  3. Gdzie system może nas kontrolować?

System do rozpoznawania chorych na COVID-19

Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej pracuje nad systemem wykrywającym chorych na COVID-19. Aparat ma kontrolować epidemię wykorzystując m.in. metodę termowizyjną. To urządzenie ma mieć jednak przewagę nad istniejącymi już aparatami. -Dodatkową zaletą, wyróżniającą system spośród istniejących na rynku tego typu rozwiązań, będzie działanie prewencyjne i kontrola epidemiczna - informuje WAT.

Czytaj także: Blisko tysiąc nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia [RELACJA]

Flagi państw. Czy rozpoznasz państwo po fladze? Sprawdź się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Spójrz na flagę i powiedz, jakie to państwo:
Flagi państw

Jak działa monitoring chorych na COVID-19?

System, który będzie wykrywał chorych na koronawirusa wykorzysta m.in.:

  • metodę termowizyjną,
  • sztuczną inteligencję,
  • identyfikację biometryczną.

-System FACE-COV™ będzie umożliwiał nie tylko zdalny, precyzyjny pomiar temperaturowych symptomów zakażenia na podstawie obrazu termowizyjnego wybranego fragmentu twarzy w różnych warunkach otoczenia. Dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji, które dają bazę do wytworzenia siatki rozpoznawczej punktów topograficznych twarzy, pozwali na wyeksportowanie tych danych w czasie rzeczywistym do zewnętrznego systemu biometrycznego wykorzystywanego przez wyspecjalizowane służby do prewencji epidemicznej - informują naukowcy.

Czytaj także: Ponad 60 przypadków koronawirusa w warszawskich szkołach. Gdzie są zawieszone zajęcia?

Gdzie system może nas kontrolować?

System będzie przeznaczony do kontroli obywateli w miejscach publicznych. Ma być zintegrowany m.in. z systemem informatycznym znajdującym się na dworcach, lotniskach, przejściach granicznych czy zejściach do kopalni.

- Pełna dowolność konfiguracji powoduje uniwersalność zastosowań w różnych miejscach i punktach kontroli epidemicznej – wyjaśnia dr inż. Krzysztof Firmanty z Zakładu Techniki Podczerwieni i Termowizji Instytutu Optoelektroniki WAT, gdzie projekt będzie realizowany.