Marsz Niepodległości

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS

Policja gotowa na 11 listopada w Warszawie. "Będziemy działać z lądu, z wody, ale także z powietrza"

2022-11-10 20:56

Policja jest gotowa na nadchodzące obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. W Komendzie Stołecznej Policji odbyła się specjalna odprawa, w której wzięli udział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik i komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak podkreślił, że przed piątkowym świętem państwowym odbył się już szereg zespołów zadaniowych. Uczestniczyli w nich dowódcy operacji, które będą realizowane w najbliższych dniach na ulicach Warszawy.

Nadkomisarz zaznaczył, że tradycyjnie stołeczni policjanci mogą liczyć na wsparcie kolegów z całego kraju. - Policjanci z innych garnizonów wspomogą nas zarówno w działaniach pododdziałów zwartych, jak i w pilnowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy w działaniach pionu kryminalnego - wyjaśnił.

Policja gotowa na Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Warszawie

W środę w związku z 11 listopada w Komendzie Stołecznej Policji odbyła się odprawa, podczas której dowódcy poszczególnych operacji złożyli meldunki o gotowości do działań. Rzecznik KSP podkreślił, że podstawowym celem policjantów jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników wszelkich wydarzeń na ulicach Warszawy.

- Zarówno wiceminister Maciej Wąsik, jak również Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podkreślali, że przed nami są bardzo trudne działania, jednak zwrócili również uwagę na wysoki poziom przygotowania sztabowego - zrelacjonował nadkom. Marczak. Dodał, że gen. Szymczyk w odprawie przed Świętem Niepodległości uczestniczył po raz siódmy.

Rzecznik KSP zapewnił, że funkcjonariusze są świadomi możliwych zagrożeń i dlatego przygotowali się na wiele wariantów działania. - Będziemy działać z lądu, z wody, ale także z powietrza, bowiem sprzęt specjalistyczny również będzie wykorzystywany w ramach zabezpieczeń wydarzeń - powiedział. Zaznaczył, że na ulicach Warszawy będzie bardzo dużo policjantów, ale ze względów bezpieczeństwa nie będzie dokładnie informował o siłach policyjnych i rodzaju sprzętu, który będzie wykorzystywany.

Czytaj również: Warszawa przygotowuje się do Marszu Niepodległości. Ustawiane będą betonowe zapory

Tak jak przy okazji innych dużych wydarzeń, wzdłuż niektórych stołecznych ulic rozstawione zostaną blokady betonowe. - Wszystko po to, żeby uniknąć tragedii, które miały miejsce w innych krajach europejskich w latach minionych - zaznaczył rzecznik KSP.

Nadkomisarz podkreślił, że funkcjonariusze będą także zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju zachowania prowokacyjne i sytuacje niebezpieczne.

- Tutaj szczególny apel do wszystkich osób przebywających na ulicach Warszawy i nie tylko, aby w przypadku zaobserwowania niebezpiecznych sytuacji - mówimy o pozostawianiu przedmiotów, zachowaniu, które świadczyłoby, że dana osoba się stresuje i unika kontaktu z policjantami - prosimy niezwłocznie poinformować o tym funkcjonariuszy - powiedział rzecznik KSP.

Jak podkreślił, policjanci zweryfikują każdą informację, nawet jeśli wydawać się będzie mało wiarygodna.

Funkcjonariuszy w piątek będzie można spotkać na wielu ulicach i w miejscach dojazdowych, jak dworce i poszczególne stacje metra. Nadkom. Marczak przypomniał, że spora część ulic będzie systematycznie wyłączana z ruchu w zależności od wydarzeń, które będą się akurat odbywać. Mowa o uroczystościach państwowych, zgromadzeniach czy wydarzeniach sportowych.

Trzaskowski o Marszu Niepodległości i delegalizacji ONR
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE