Tesla

i

Autor: Pixabay Tesla

praca

Polacy pracują w niemieckej fabryce Tesli tuż przy granicy. Ile zarabiają i jak oceniają warunki?

Blisko 2,5 tys. Polaków pracuje w fabryce Tesli w Gruenheide, około 60 kilometrów od granicy z Polską. Niektórzy dojeżdżają do pracy nawet 160 km w jedną stronę, ale firma pomaga w kwestii zakwaterowania. Polacy pozytywnie oceniają pracę w fabryce samochodów elektrycznych. Wiadomo, na jakie stawki mogą liczyć.

Praca w fabryce Tesli w Niemczech

Gigafabryka Tesli w Gruenheide (40 km na wschód od Berlina) została otwarta 22 marca 2022 roku. Zatrudnia 10 tys. pracowników, z czego ok. 25 proc. to Polacy, firma wciąż rekrutuje pracowników. Zarówno Tesla, jak i pośrednicy pracy, nie udzielają mediom informacji dot. warunków zatrudnienia.

Zarobki w fabryce Tesli

Według informacji podanych przez "Deutsche Welle", najniższa stawka w niemieckiej fabryce Tesli to 17,17 euro na godzinę, tyle samo płacą pośrednicy. W przeliczeniu stawka godzinowa wynosi ok. 78 złotych, przepracowując 160 godzin w miesiącu, można zarobić ponad 12 tys. złotych.

Mniej zarabiają podwykonawcy, z mniejszymi kompetencjami i słabszą znajomością języka - ich stawka godzinowa to 13,57 euro za godzinę.

"Praca w Niemczech uprawnia pracowników do wnioskowania o zasiłek rodzinny (tzw. kindergeld), który wynosi 250 euro na każde dziecko. Dla rodzin to dodatkowa kwota, która nie podlega w Niemczech opodatkowaniu ani składkom" - zwraca uwagę "DW".

– Firma oferuje dla swoich pracowników mieszkania w pobliżu Gruenheide – tłumaczy manager pochodzący z Polski. Zaprzecza plotce, jakoby Polacy musieli spać w kontenerach. Jego zdaniem radzą sobie w Tesli bardzo dobrze, o ile znają niemiecki lub angielski.

- Ciężko się dostać do tej pracy, ale warto. Cenię sobie kulturę pracy, spokój, atmosferę. Ludzie są naprawdę wspaniali i mili. Zawsze chce mi się wstawać z tego powodu i jechać te kilometry, mimo iż to męczące. Od 2021 roku pracuję w Niemczech. Pracowałem wcześniej w dużych niemieckich firmach i jako Polak nie byłem tam dobrze traktowany. W Tesli czuje się atmosferę wspólnej pracy, koleżeństwa i wsparcia - powiedział w rozmowie z "DW" pan Kamil, który do fabryki dojeżdża ze Szczecina (160 km w jedną stronę).

Tesla

Tesla to amerykański producent samochodów elektrycznych, stacji ładowania, paneli fotowoltaicznych oraz akumulatorów z siedzibą w Austin, działający od 2003 roku. Założycielem i prezesem koncernu jest miliarder Elon Musk, właściciel kilku firm, który niedawno kupił Twittera.

Tesla ma kilka fabryk na całym świecie i jest liderem sprzedaży samochodów elektrycznych.

Jak informował w 2022 roku businessinsider.com.pl, wartość rynkowa Tesli to 780 mld dol., to 3-krotnie więcej niż druga w rankingu Toyota. Pod względem wartości Tesla była 8. na świecie. W 2021 roku Tesla miała 54 mld dol. obrotów i 5,5 mld dol. zysku netto, w przypadku przychodów firma Muska zajęła dopiero 20. miejsce w rankingu firm motoryzacyjnych.

Naładujesz samochód elektryczny w trakcie jazdy | ESKA XD - Prosto z salonu #65
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE