Pokonałeś koronawirusa? Możesz pomóc innym! Twoje osocze to nadzieja dla chorych na covid-19

2020-04-15 11:26 alg
osocze
Autor: alg

Ministerstwo Zdrowia dało zielone światło nowej terapii, polegające na aplikowaniu zakażonym osocza z krwi ozdrowieńców. Pierwsi chorzy zostaną poddani terapii najdalej w przyszłym tygodniu w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Pokonałeś koronawirusa? Pomóż ocalić innych!

Ministerstwo Zdrowia dało zielone światło dla leczenia chorych osoczem krwi, pobranym od ozdrowieńców. Zawiera ono przeciwciała, które pomogły dawcy wygrać z chorobą.

"Zaaplikowanie przeciwciał osobie chorej, może oznaczać, że albo choroba przebiegnie bezobjawowo albo będzie dużo łagodniejsza" - mówi prof. Piotr Marek Radziwon, konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej i dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Tuż po Wielkanocy terapię zaczęto stosować w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie, gdzie już zgłosili się pierwsi ozdrowieńcy, którzy chcą zostać dawcami.

"Na szczęście zgłasza się wiele osób, mamy już umówione pobrania i najdalej w przyszłym tygodniu osocze trafi do osób chorych. Pobranie nie jest niebezpieczne, czego obawia się wiele osób. My nawet nie pobieramy krwi, tylko samo osocze" - mówi profesor Grażyna Rydzewska z Centralnego Szpitala MSWiA w Warszawie, która koordynuje szpitalny zespół rozwijający projekt terapii.

Już wkrótce do szpitali trafią ulotki informujące ozdrowieńców jak mogą pomóc- mogą zgłaszać się także telefonicznie do wszystkich Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w kraju.

Jak zakładać i nosić maski - lekarz wyjaśnia

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.