Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Pokolenie Z jest bardzo samotne. Na pomoc ma im ruszyć sztuczna inteligencja

2023-02-01 13:00

Badanie przeprowadzone przez MindGenic AI wykazało, że większości młodych Polaków towarzyszy poczucie osamotnienia. Wynika to głównie z braku wsparcia od rodziców, a także wychowania w scyfryzowanym świecie. Odpowiedzą na potrzeby młodych ludzi ma być polska sztuczna inteligencja. Jak AI ma pomóc młodym ludziom z pokolenia Z? Szczegóły znajdziecie poniżej.

Polska sztuczna inteligencja, odpowiedzą na samotność Zetek

Pokoleniem Z określa się osoby urodzone po 1995 r. To właśnie urodzone po tym roku osoby jako pierwsze dorastały w całkowicie scyfryzowanym świecie. Niewątpliwie wychowanie z dostępem do internetu ma wiele zalet, jednak pomimo możliwości nawiązywania niezliczonej ilości kontaktów i znajomości tzw. Zetki czują się bardzo samotne.Najnowsze badanie przeprowadzone przez twórców projektu MindGenic AI wykazało, że 60 proc. osób w wieku od 12 do 24 lat odczuwa samotność, a prawie 40 proc. rzadko ma poczucie więzi z innymi ludźmi.

„Problem samotności bardzo długo stereotypowo kojarzył się przede wszystkim ze starszymi osobami. To podejście zmienił okres pandemii i przymusowej izolacji. Nie powstały jednak żadne aktualne analizy dotyczące samotności młodego pokolenia, urodzonego po 1995 r. Dlatego postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się temu zjawisku i uzyskaliśmy bardzo niepokojące wnioski – młodzi ludzie w przeważającej mierze zmagają się z poczuciem osamotnienia. Problem może dotyczyć nawet ponad 5 mln Zetek, a więc tylu, ile liczy populacja całego Mazowsza! Aż 56 proc. często odczuwa samotność w domu, blisko połowa deklaruje, że rzadko może liczyć tam na wsparcie. W naszej Akademii MindGenic pracujemy teraz nad chatbotem, który wesprze te osoby. Do projektu zaprosiliśmy młodzież z pokolenia Z, najlepiej rozumiejącą potrzeby rówieśników.” – mówi Joanna Trojak, CEO MindGenic AI.

Samotność Zetek z dużych miast

Badanie wykazało, że zaskakująco najbardziej samotne czują się Zetki w największych miastach. W miastach, gdzie liczbie mieszkańców wynosi między 200 tys. a 500 tys. ten problem i dotyczy, aż połowy mieszkającej w nich młodzieży. W największych miastach Polski ta liczba jest nieco mniejsza, ale nadal bardzo wysoka, na samotność dotyka bowiem w nich aż 42 proc. młodych osób.

Z badania wynika, że najczęściej samotni w domu czują się ludzie między 19. a 21. rokiem życia – zdarza się to niemal 78 proc. z nich! Brak towarzystwa rówieśników to niejedyny problem, Zetki odczuwają również brak wsparcia ze strony rodziców. Ten problem dotyka najczęściej 17 – i 18-latków – z badania wynika, że aż 62 proc. badanych spotyka się z tym problemem często lub bardzo często.

Twórcy badania twierdzą, że w rozwiązaniu tego problemu może pomóc technologia która także przyczyniła się do jego powstania. Jak to możliwe? W ramach projektu MindGenic AI powstaje wyposażony w sztuczną inteligencję chatbot, który ma wspierać młodych ludzi w rozwiązywaniu problemów wynikających z samotności, niskiego poczucia akceptacji i nudy. Projekt zakłada, że ze specjalnie do tego stworzoną do AI „użytkownicy będą mogli m.in. porozmawiać z nim na różne tematy i skorzystać z pomocy w poszukiwaniu rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Bot będzie również wskazywał zdrowe nawyki poza cyfrowe, podpowie, w jakich wydarzeniach warto wziąć udział, zachęci do aktywności w najbliższym środowisku oraz zwiększy świadomość na temat korzystania z zasobów Internetu” – mówi Joanna Trojak, CEO.

Projekt MindGenic AI został wyróżniony jako innowacyjny start-up i otrzymał blisko milion zł wsparcie ze środków Unii Europejskiej.Czy sztuczna inteligencja pomoże osamotnionym Zetkom? Dajcie znać w ankiecie.

Sonda
Rozmowy z AI pomogą zwalczyć samotność?
Kongres 590 2021: Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE