Leonard Pietraszak: Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb aktora?

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SE / EAST NEWS

Pogrzeb Leonarda Pietraszaka. Uroczystości odbędą się w Warszawie

2023-02-02 15:49

Wiadomość o śmierci Leonarda Pietraszaka wstrząsnęła Polakami. Poznaliśmy już datę i miejsce pogrzebu wybitnego artysty. Z pewnością przyciągnie on tłumy, które będą chciały oddać ostatni hołd wielkiemu, aktorskiemu talentowi.

Pogrzeb Leonarda Pietraszaka odbędzie się w Warszawie

Leonard Pietraszak zmarł 1 lutego w Warszawie, w swoim domu, otoczony opieką ukochanej żony. W chwili śmierci miał 86 lat. Nieznane są dokładne przyczyny zgonu aktora. Wiemy już, kiedy odbędzie się ostatnie pożegnanie wspaniałego artysty, którego żegna cała Warszawa.

- Msza żałobna za aktora Leonarda Pietraszaka odbędzie się 4 lutego o godz. 13 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie - poinformowano na Fb Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Nabożeństwo odprawi ks. Andrzej Luter.

- W związku z późniejszym terminem pogrzebu, Rodzina prosi, aby zamiast kwiatów dokonać wpłaty na rzecz Domu Artystów Weteranów w Skolimowie - czytamy we wpisie ZASP-u.

Wielki aktor, wspaniały talent

Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 r. w Bydgoszczy w rodzinie powstańca wielkopolskiego i żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza. 27 lutego 1959 r. debiutował w roli Alguasila w "Zielonym Gilu" Tirso de Moliny w reżyserii Czesława Staszewskiego i Ireneusza Kanickiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W 1960 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi.

Czytaj także: Nie żyje Emilian Kamiński. Warszawa żegna wybitnego artystę

W latach 1960–1962 był aktorem Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, a od 1962 do 1965 roku aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Występował w teatrach warszawskich: w latach 1965–71 w Teatrze Klasycznym, od sezonu 1971 do 1976 w Teatrze Komedii, w latach 1977–2008 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza. W spektaklach zagrał wiele wybitnych ról m.in.: "Detektywie" w reżyserii Janusza Warmińskiego czy "Policji" w oprawie artystycznej Jana Świderskiego.

Ostatni raz w teatrze pojawił się 12 maja 2012 w roli Stanforda Suttona w spektaklu "Pocztówki z Europy" w reżyserii Krystyny Jandy w stołecznym OCH-Teatrze.

Kariera filmowa

Poza deskami teatru, Leonarda Pietraszaka kochała również kamera. Aktor wystąpił w 30 filmach i serialach filmowych, m.in. w "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" Tadeusza Chmielewskiego, "Perła w koronie" Kazimierza Kutza, "Rodzina Połanieckich" Jana Rybkowskiego, "Królowa Bona" i "Złoto dezerterów" Janusza Majewskiego, "Trójkąt bermudzki" Wojciecha Wójcika. Wielką popularność przyniosły mu komedie Juliusza Machulskiego "Vabank" i "Vabank II, czyli riposta".

Miliony telewidzów zapamiętało jego serialowe kreacje, m.in. pułkownika Krzysztofa Dowgirda w serialu "Czarne chmury" i doktora Karola Stelmacha w serialu "Czterdziestolatek".

15 lutego 2015 r. Leonard Pietraszak został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Aktor chętnie podkreślał silne związki z Bydgoszczą. W 2012 r. odsłonił swój autograf w bydgoskiej "Alei Gwiazd", a w 2018 r. - otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta.

Na zawsze pozostanie w pamięci swoich fanów.

Czytaj także: Nie żyje Benedykt XVI. Emerytowany papież odszedł w wieku 95 lat

Leonard Pietraszak nie żyje! Wybitny aktor odszedł w nocy.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE