Poczta Polska wprowadziła znaczki pocztowe z Lechem Kaczyńskim. Wiemy, jak będą wyglądały

2022-11-18 16:51

Poczta Polska zdecydowała się na wprowadzenie do obiegu znaczków pocztowych z podobizną Lecha Kaczyńskiego. W ten sposób uczczono dwudziestą rocznicę objęcia przez niego urzędu prezydenta Warszawy.

W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczystość odsłonięcia znaczka pocztowego emisji "Lech Kaczyński - Prezydent m.st. Warszawy 2002-2005". Do obiegu trafił znaczek Poczty Polskiej pocztowy z podobizną prof. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Rzeczypospolitej w latach 2005-2010 r.

Specjalny znaczek Poczty Polskiej z Lechem Kaczyńskim

- Wizją prezydenta Kaczyńskiego nie było administrowanie miastem. Jego wizją było to, aby stolicę zmieniać. Jako prezydent Warszawy postawił na bezpieczeństwo, zwiększył nakłady na kulturę, oświatę i opiekę społeczną. Był inicjatorem i pomysłodawcą budowy miejsca, w którym się obecnie znajdujemy - Muzeum Powstania Warszawskiego. Rolę edukacyjną pełnią nie tylko muzea, ale także inne instytucje. Taką instytucją jest Poczta Polska - powiedział podczas uroczystości sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Jan Kanthak.

Wyjaśnił on, że poprzez swoją politykę Poczta Polska nawiązuje do zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości. - Dla prezydenta Kaczyńskiego bezpieczeństwo Polski, w tym także tarcza antyrakietowa, było kwestią pod podziałami politycznymi - podkreślił Kanthak do najnowszych wydarzeń.

- To znaczek szczególny, bo postać i prezydentura prof. Lecha Kaczyńskiego były szczególne. Był pierwszym włodarzem stolicy wybranym w wyborach powszechnych głosami mieszkańców. To właśnie on uruchomił proces szacowania strat wojennych w Warszawie. Jego prezydentura to prezydentura pamięci, budowania tożsamości narodowej. Tym znaczkiem chcemy oddać hołd dokonaniom prezydenta Lecha Kaczyńskiego - patriocie i mężowi stanu, który nosił Warszawę w swoim sercu - powiedział prezes zarządu Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.

Czytaj również: Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji w Warszawie powstała tuż przy ambasadzie Rosji. Tablice już ustawiono

Wprowadzony do obiegu w dwudziestą rocznicę objęcia urzędu prezydenta Warszawy przez prof. Lecha Kaczyńskiego znaczek zaprojektowany przez Andrzeja Gosika przedstawia jego podobiznę z motywem Zamku Królewskiego w Warszawie. Grafice towarzyszą słowa "Odwaga i wiarygodność - Warszawa czeka na zmiany", które były hasłem w jego kampanii wyborczej w 2002 r.

18 listopada 2002 r. Lech Kaczyński objął urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy, który pełnił w latach 2002-2005. Trzyletnia prezydentura przyczyniła się do wzrostu znaczenia stolicy zarówno w kraju, jak i za granicą. Jedną z jego najważniejszych inicjatyw było wybudowanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Od kilkunastu lat to jedna z najchętniej odwiedzanych instytucji kultury w Polsce.

Wielki znicz i okazałe wieńce na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE