zabytki

Po latach batalii słynne neogotyckie meble wróciły do Warszawy. "To jeden z naszych największych sukcesów"

2023-11-30 21:44

Po ponad sześciu latach walki do oficyny przy Pałacu Branickich wróciły neogotyckie meble z jednej z najstarszych warszawskich aptek przy Nowym Świecie. "To jeden z naszych największych sukcesów" - cieszy się Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Teraz meble będą pod ścisła ochroną konserwatorską.

"To jeden z naszych największych sukcesów. Do tej pory żadnemu urzędowi nie udało się, w taki sposób doprowadzić do pomyślnego końca tak skomplikowanej sprawy. Zabytkowe i piękne meble wracają w należne im miejsce. Będą pod należytą ochroną. Konsekwencja, upór i zdecydowane działania przyniosły efekt. Szczególnie chciałbym podziękować pracownikom WUOZ Tomaszowi Wielądkowi, Idze Polanowskiej i Pawłowi Karczewskiemu w tej sprawie wykazali się dużym zaangażowaniem" - powiedział prof. Lewicki.

Historia mebli sięga XIX wieku

Historia mebli związana jest z apteką funkcjonującą przez wiele lat w oficynie Pałacu Branickich. Istniała od 1851 do 2016 roku, ostatnio pod nazwą Gotycka. W środku znajdowało się oryginalne wnętrze, zaprojektowane w duchu neogotyku angielskiego przez Henryka Marconiego. Apteka wraz z meblami przetrwała dwie wojny światowe, okupację i powstanie. Była to najstarsza funkcjonująca apteka w stolicy. Meble, w 2016 roku, formalnie należały do spółki, która prowadziła aptekę. W 2017 roku jej przedstawiciele wywieźli obiekty do Wiązowny. Były to działania niezgodne z prawem.

Konserwator długo walczył o powrót neogotyckich mebli do warszawskiej apteki

W listopadzie 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny prawomocnie nakazał zwrot mebli do budynku dawnej apteki. MWKZ wszczął postępowanie egzekucyjne w celu przymuszenia posiadacza zabytkowych mebli do wykonania prawomocnego nakazu.

W wyniku skutecznych czynności egzekucyjnych prowadzonych przez MWKZ doprowadzono do powrotu zabytkowych mebli w ich pierwotne miejsce - urząd przejął meble. "Planowana jest ich konserwacja i odtworzenie w zabytkowym wnętrzu. Cenny zabytek obecnie znajduje się w budynku dawnej apteki. Meble będą eksponowane w pierwotnym miejscu" - zaznaczył prof. Lewicki.

Meble wróciły do oficyny przy Pałacu Branickich na Nowym Świecie - zobacz ich zdjęcia

Hotel Sobieski zmienia kolor! Budynek nie będzie zabytkiem, prace ruszyły