pieniądze

i

Autor: unsplash.com

PPK

Wypłacił pieniądze z PPK po kilku latach. Wiemy, ile wpłynęło na jego konto

PPK wciąż wywołują duże emocje wśród pracowników. Mimo że eksperci zachęcają do odkładania w ten sposób środków, wiele osób obawia się, że pieniądze przepadną. Na przykładzie pracownika, z którym rozmawialiśmy, potwierdza się, że Pracownicze Plany Kapitałowe się opłacają i że rzeczywiście można w każdej chwili wypłacić odłożone pieniądze. Ile dokładnie? Podajemy wyliczenia.

Pracownicze Plany Kapitałowe. PPK, wypłata środków

PPK to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności budowane są wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo. Odłożone pieniądze można w każdej chwili wypłacić.

PPK - wypłata środków zgromadzanych na koncie

Pracownik jednej z instytucji publicznych w Warszawie, z którym rozmawialiśmy, zdecydował w lutym tego roku, że wypłaci zgromadzone w PPK pieniądze. Okazało się, że w ciągu blisko dwóch lat zgromadził ok. 4500 złotych (suma: środki własne - 2 proc. pensji; pracodawca - 1,5 proc.; plus wpłaty od państwa; w jego przypadku fundusz zarządzający nie wypracował zysku).

Rekord PPK. Pracownik odłożył zawrotną kwotę!

Jego pieniędzmi zarządza PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., dlatego przed wypłatą pracownik musiał udać się do placówki PKO BP, by zlecić wypłatę środków na wskazane konto bankowe. Po kilku dniach na jego konto wpłynęło ponad 3440 zł - mniej więcej tyle średnio w ciągu ostatnich dwóch lat zarabiał na rękę. Biorąc pod uwagę, że dotychczas wpłaty tego pracownika wyniosły ok. 2440 zł, na czysto zyskał tysiąc złotych. Co ciekawe, nie zrezygnował on z uczestnictwa w PPK i dalej odkłada środki. 

Co z pozostałymi odłożonymi pieniędzmi? Pochodzące od państwa wpłata powitalna i dopłaty roczne wrócą do Funduszu Pracy, a 30 proc. środków pochodzących z wpłat pracodawcy trafi do ZUS i zostanie zaewidencjonowane na koncie ubezpieczonego w ZUS jako jego składka emerytalna.

Ile można wypłacić z PPK?

Ile zatem można wypłacić z PPK? Średnio około 80 proc. całej odłożonej kwoty.

Więcej o wpłatach i wypłatach środków można przeczytać na stronie PPK.

Zobacz także: Jak zrezygnować z PPK?

PPK - plusy i minusy
Listen on Spreaker.