płatne parkowanie

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS

Będą zmiany?

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekend? Padły konkretne kwoty

2023-03-23 15:39

Czy w Warszawie płatne parkowanie może zostać rozszerzone również na weekendy? ZDM wyliczył, że roczny przychód po wprowadzeniu tego rozwiązania w Śródmieściu wyniósłby 20 mln zł. Głosy w sprawie są jednak podzielone.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego "analizowana była możliwość rozszerzenia płatnego parkowania o soboty i niedziele bez zmiany stawek obecnie obowiązujących".

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekend?

- Szacowany średni miesięczny przychód w wyniku wprowadzenia ŚSPPN przez siedem dni w tygodniu mógłby wynieść około 5,8 mln zł, w tym dodatkowy 1,7 mln zł z tytułu wydłużenia funkcjonowania strefy o dwa dni w tygodniu, (tj. w soboty i niedziele). Szacuje się, że w skali całego roku prognozowany dodatkowy przychód z funkcjonowania ŚSPPN w weekendy wyniósłby około 20 mln zł – czytamy w odpowiedzi na interpelację jednej z radnych.

Według Olszewskiego, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie ma obowiązku konsultowania projektu uchwały z mieszkańcami. - Zarówno granice, jak i stawki opłat mają wynikać wprost z analizy rotacji - czytamy.

ZDM przekazał propozycje ratuszowi pod koniec stycznia. - Na razie nie ma żadnej decyzji. Swoją pracę wykonaliśmy – powiedział PAP rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.

Czytaj również: To koniec z seniorami za kierownicą? Unia Europejska chce wprowadzić surowsze przepisy!

Wiceprzewodniczący komisji infrastruktury Rady Warszawy Maciej Binkowski przyznał w rozmowie z PAP, że żaden projekt w sprawie wprowadzenia ŚSPPN na razie nie wpłynął.

- Nie wykluczyłbym tego z bardzo prostej przyczyny. Rafał Trzaskowski przekształcił ideę strefy płatnego parkowania, jako narzędzia, które miałoby rozwiązywać lokalne problemy związane z napięciami między mieszkańcami a przyjezdnymi, w maszynkę do zarabiania pieniędzy – powiedział Binkowski.

Ocenił, że przedłużenie płatnego parkowania na soboty i niedziele byłoby fatalną decyzją. Zwrócił uwagę, że w weekendy miasto jest odciążone od ruchu. - Byłoby to nakładanie na warszawiaków, którzy np. chcą przyjechać do muzeum lub restauracji dodatkowych obciążeń – dodał radny. 

Zobacz, jak wygląda sytuacja parkingowa na Mokotowie:

Trzaskowski na Bielanach. Co zadeklarował mieszkańcom?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE