Po 7 latach przerwy wróciła Poradnia Językowa Uniwersytetu Warszawskiego

i

Autor: uw.edu.pl Po 7 latach przerwy wróciła Poradnia Językowa Uniwersytetu Warszawskiego

Piszemy "COVID" czy "kowid"? Po 7 latach przerwy wróciła Poradnia Językowa UW!

2020-12-02 19:00

Garść cennych rad - zawsze w cenie! Historia tej placówki zaczęła się w 1972 roku... Teraz, po siedmiu latach przerwy, znów będziemy mogli skorzystać z rad ekspertów Poradni Językowej UW! W jaki sposób działa poradnia?

Przez pandemię i zdalne nauczanie odkryła w sobie talent

Poradnia Językowa UW

Poradnia językowa UW powraca po siedmiu latach! Znów będzie można zapytać o poprawną odmianę wyrazów, ich pochodzenie czy zasady interpunkcji. Tym razem eksperci będą odpowiadać na pytania wyłącznie internetowo, a wszystkie opublikowane porady znajdziemy na dedykowanej stronie internetowej.

Instytucja powstała w 1972 roku na ówczesnym Wydziale Filologii Polskiej i Słowiańskiej UW. - Na początku poradnia pracowała tylko w trybie telefonicznym i tylko przez dwie godziny, ale bardzo szybko się okazało, że to za mało i władze polonistyki doszły do wniosku, że te dyżury trzeba wydłużyć - tłumaczy Agata Hącia, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj także: Będzie winda na skarpie? Uniwersytet Warszawski szykuje duże inwestycje

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Niby 50 proc. szansy, ale komplet tylko dla tuzów z j. polskiego

Pytanie 1 z 20
Na rozruch: włanczać to...

Poradnia Językowa UW: Jak zapytać eksperta?

Poradnia Językowa UW działa dopiero od listopada, ale już pojawiły się pierwsze zapytania. - Zapytano nas o to, jak się pisze covid - czy dużą literą czy małą, czy przez "k" na początku czy przez "c", jak ten wyraz odmieniać - nie mam covidu czy nie mam covida. Czy należałoby zastąpić słowo "lockdown" czymś innym. To są te pytania sezonowe - dodaje dr Hącia.

Pytać można o wszystko, a żeby zadać pytanie wystarczy wypełnić odpowiedni formularz. Na stronie Poradni Językowej UW można znaleźć udzielone wcześniej rady. Są podzielone na różne kategorie, m.in.:

  • znaczenie słów,
  • grzeczność językowa,
  • interpunkcja,
  • ortografia,
  • wymowa,
  • budowa zdań.