rafał trzaskowski

i

Autor: PAWEL JASKOLKA / SUPER EXPRESS

PiS i KO z zaskakującą konkurencją? Rafał Trzaskowski ma powody do radości

2023-02-01 10:13

Przeprowadzony pod koniec stycznia sondaż poparcia pokazuje ciekawą tendencję wśród polskich wyborców. Okazuje się bowiem, że Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska mogłyby mierzyć się z nową konkurencją - ruchem Tak! Dla Polski Rafała Trzaskowskiego. Samorządowcy nigdy nie ukrywali jednak, że zamierzają w pełni współpracować z opozycją.

Bardzo dobry wynik ruchu Tak! Dla Polski w sondażu

Omawiany sondaż przeprowadziła w dniach 24-26 stycznia SW Research – Agencja Badań Rynku i Opinii. Respondenci musieli odpowiedzieć na pytanie: "Na które z ugrupowań zagłosowałby/zagłosowałaby Pan/i w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco?". Odpowiedzi rozłożyły się:

  • PiS - 22 proc.;
  • Koalicja Obywatelska - 17,4 proc.;
  • Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski - 10,7 proc.;
  • Polska 2050 - 9,1 proc.;
  • Konfederacja - 9 proc.;
  • Lewica - 7,1 proc.;
  • PSL-Koalicja Polska - 2,6 proc.;
  • Inne ugrupowanie - 2,9 proc.;
  • Trudno powiedzieć - 19,2 proc.

Czytaj również: Burmistrz Kobyłki zamieściła ogłoszenie o pracę. "Jeśli nie boisz się telefonów, że jesteś złodziejem"

Dodatkowo warto zaznaczyć, że 65,7 proc. ankietowanych stwierdziło, że w polskim Sejmie potrzebna jest reprezentacja lokalnych samorządów.

Jak więc pokazuje sondaż, ewentualny samodzielny start w wyborach ruchu Tak! Dla Polski mógłby stanowić niemałe zagrożenie dla największych sił politycznych w kraju, czyli Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. Przedstawiciele stowarzyszenia od początku działalności podkreślają jednak, że zamierzają w pełni wspierać dzisiejszą opozycję i wystartować na wspólnej liście wyborczej. Jest to oczywiście spójne m.in. z faktem, że wspomniany już Rafał Trzaskowski jednocześnie pozostaje wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Ostatecznie dobra współpraca z samorządowcami może więc silnie wspomóc KO w walkę o władzę podczas kolejnych wyborów.

Rafał Trzaskowski w studiu WOŚP. Owsiak przyjął go w szkockiej spódnicy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE