Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Eksperci o wirusie

i

Autor: Samorząd Województwa Mazowieckiego

Małpia ospa w Warszawie: Czy szpital jest gotowy na kolejne przypadki?

2022-06-13 19:45

W piątek zdiagnozowano pierwszy przypadek zachorowania na małpią ospę w Polsce. Pacjent chorujący na tego wirusa był leczony w szpitalu zakaźnym w Warszawie. Czy grozi nam kolejna epidemia? Odpowiadają lekarze i eksperci.

"To nie koronawirus"

- To nie jest koronawirus - to najważniejsza informacja, jaką przekazują lekarze. Małpia ospa nie jest przekazywana tak łatwo jak COVID-19. Do zarażenia wirusem małpiej ospy dochodzi najczęściej poprzez dotyk osoby zakażonej. Tylko 30 procent chorych zaraziło się poprzez kontakt kropelkowy - jak mówią lekarze, musi być on jednak bardzo bliski. Mniejszy niż pół metra. Jednakże ciepła aura, wyjazdy oraz liczne koncerty i zabawy sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusa.

Małpia ospa: Jakie objawy?

Okres wylęgania małpiej ospy, czyli czas od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów wynosi zwykle 7-14 dni, niekiedy do 21 dni. Po tym czasie pojawiają się objawy typowe dla infekcji wirusowej: 

  • gorączka,
  • bóle mięśni,
  • bóle kostno-stawowe,
  • ogólne rozbicie,
  • osłabienie,
  • niekiedy uogólnione powiększenie węzłów chłonnych.

Zwykle w 2-3 dobie objawów ogólnych, zaczynają się pojawiać zmiany na skórze – najpierw są krostki  które ewoluują do pęcherzyków, następnie przysychają, tworzą się strupy, które odpadają. Objawy utrzymują się od dwóch do czterech tygodni i ustępują samoistnie lub przy zastosowaniu leków objawowych.

Express Biedrzyckiej 13.06 (gen. Mieczysław Cieniuch, Paweł Zalewski, dr Mirosław Oczkoś) Sedno Sprawy: Paweł Szrot

Potrzeba szczepionek i testów

Pierwszego zdiagnozowanego pacjenta w Polsce leczono objawowo, ponieważ w naszym kraju nie jest dostępny lek na ten rodzaj ospy. A taki istnieje, jego nazwa to Tecovirimat.

- Istnieje pilna potrzeba, aby był dostępny w aptekach. W szpitalach leżą najciężej chorzy pacjenci, wymagają leków przeciwwirusowych, aby uniknąć powikłań. Przez nie może rozwinąć się zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych czy mięśnia sercowego oraz inne powikłania których nie znamy - tłumaczy doktor Grażyna Cholewińska, konsultant wojewódzka ds. chorób zakaźnych na Mazowszu.

Kolejnym utrudnieniem w Polsce jest brak diagnostyki. Na wyniki testu pierwszego pacjenta czekano 10 dni. Badania przeprowadzał uniwersytet w Holandii.

- Szykujemy nową działalność pracowni diagnostyki molekularnej - pozwoli na miejscu na diagnostykę w kierunku małpiej ospy, bo na wynik pierwszego pacjenta czekaliśmy 10 dni. To za długo, ze względu na jego zdrowie - zaznacza Agnieszka Kujawska-Misiąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. W działania lekarzy włączają się także samorządowcy.

- Pojawia się wiele fałszywych informacji, że ospa małpia jest chorobą osób homoseksualnych. To groźne, znamy doświadczenia rozwoju pandemii AIDS, bo takie info pobudziło stygmatyzacje i przeoczono moment, gdy AIDS się rozlało na cały świat. Apeluje do ministerstwa, aby opublikował wiarygodne informacje na temat małpiej ospy - apeluje Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący Komisji Zdrowia w Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Eksperci przekonują, że nie ma potwierdzonych przypadków przenoszenia tego rodzaju ospy przez zwierzęta domowe, ale były przypadki zachorowań wśród wiewiórek, szczurów czy szopów praczów.

Pierwszy zakażony w Polsce pacjent przebył zakażenie z umiarkowanymi objawami. Po 21 dniach zakończył kwarantanne. Przed chorobą przebywał na hiszpańskiej Gran Canarii.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Gdzie jechać na wakacje 2022? Rozwiąż QUIZ i sprawdź

Pytanie 1 z 9
1. Gdzie się czujesz najlepiej?