Pierwsza Komunia

i

Autor: Monika i Łukasz Borkowscy flickr.com

PIERWSZA KOMUNIA 2021 indywidualnie lub w małych grupach - Archidiecezja Warszawska wydała komunikat

2021-04-22 14:40

Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia sanitarne wpływają na formę uroczystości religijnych. Pierwsze Komunie Święte również będą wyglądały inaczej. Archidiecezja warszawska wydała niedawno komunikat mówiący o tym, jak mają wyglądać przygotowania do przyjęcia sakramentu.

Pierwsza Komunia 2021 indywidualnie lub w małych grupach - tego nie wyklucza Archidiecezja Warszawska. Uroczystość udzielenia sakramentu komunii jest symbolicznym wejściem do wspólnoty kościoła. Dla dzieci z katolickich rodzin jest to bardzo ważny moment, do którego przygotowują się często cały rok. W 2021 organizowanie I Komunii Św. wygląda inaczej przez pandemię COVID-19. 22 kwietnia rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z WP powiedział, że prawdopodobnie wkrótce zwiększony będzie limit osób w kościołach na terenie kraju. Nie znaczy to jednak, że komunie odbędą się zwyczajnie. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo dzieci przystępujących do sakramentu i ich rodziców. Poszczególne archidiecezje wydają już instrukcje w sprawie organizacji uroczystości. Specjalny komunikat opublikowała też Archidiecezja Warszawska.

Marchew – dlaczego warto jeść marchewkę?

Dalej dowiadujemy się, kto ustala termin uroczystości:

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej - Komunie w reżimie sanitarnym

Na stronie Archidiecezji Warszawskiej pojawił się komunikat dotyczący organizowania uroczystości I Komunii Świętych. W związku ze zbliżającym się okresem I Komunii oraz licznymi zapytaniami kierowanymi do Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, porusza się w nim o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, główny ciężar przygotowania dzieci do przyjęcia sakramentu spoczywa na rodzicach:

Obowiązek przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej spoczywa przede wszystkim na rodzicach, którzy są pierwszymi katechetami dla swoich dzieci i odbywa się w rodzinach, które są Kościołem Domowym. Duszpasterze i katecheci pełnią rolę wspomagającą względem rodziców poprzez prowadzone lekcje religii, katechezy i spotkania (w obecnym czasie formą najbezpieczniejszą są spotkania online, ale tam gdzie to możliwe nie można wykluczyć spotkań w formie bezpośredniego spotkania z zachowaniem reżimu sanitarnego). Na Proboszczu parafii spoczywa obowiązek zweryfikowania stopnia przygotowania i dopuszczenia dzieci do przyjęcia sakramentu.

Termin uroczystości Pierwszej Komunii Świętej ks. Proboszcz ustala w porozumieniu z rodzicami dzieci przystępujących do tego sakramentu.

Najciekawszy jest jednak punkt mówiący o komuniach w małych grupach lub sakramencie indywidualnym:

W zależności od warunków parafialnych należy rozważyć przystępowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej w małych grupach, a nawet indywidualnie biorąc pod uwagę różne terminy.

Komunikat mówi też o konieczności przestrzegania reżimu sanitarnego:

Przy organizacji uroczystości należy uwzględnić obowiązujące zasady reżimu sanitarnego oraz postulaty rodziców co do bezpiecznego przeprowadzenia uroczystości.

Przypomnijmy, że uroczystości I Komunii Św. organizowane są zazwyczaj w maju. To właśnie tego okresu dotyczy komunikat Archidiecezji warszawskiej. Jego pełną treść znajdziecie tutaj.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE