Perseidy 2022 - kiedy, o której i gdzie oglądać deszcz spadających gwiazd?

2022-08-11 15:23
Spadające gwiazdy
Autor: pixabay.com Spadające gwiazdy

Noc Perseidów już wkrótce! Będzie to kolejna w tym roku okazja do podziwiania niesamowitych zjawisk na nocnym niebie. W sierpniu wypada maksimum meteorów z roju Perseid. Z naszego artykułu dowiecie się, kiedy wypada noc spadających gwiazd.

Co to są Perseidy?

Perseidy 2022 - kiedy, o której i gdzie oglądać deszcz spadających gwiazd? Takie pytania mogą sobie zadawać wszystkie osoby zainteresowane obserwacjami nocnego nieba. Data maksimum aktywności roju Perseid będzie wyznaczała kolejną w tym roku okazję do podziwiania takiego widowiska. Co to są Perseidy? To jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jest aktywny każdego roku między 17 lipca a 24 sierpnia. Przez większość lata możemy więc zauważyć je na tle czarnego nieba. Rój swoją nazwę wziął od gwiazdy Eta Persei - to w jej okolicy znajduje się jego radiant (miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać). Najwięcej obiektów na godzinę (ZHR) można zaobserwować w dzień maksimum. Kiedy wypada? W jakie dni zobaczymy deszcz meteorów z roju Perseidów i jak go oglądać? O tym w dalszej części artykułu.

Zobacz też: Spadające gwiazdy 2022 - KALENDARZ nocy meteorów

Iga Świątek i przyjaciele dla Ukrainy - zobacz relację z charytatywnego meczu

Kiedy oglądać Perseidy? Sprawdź datę szczytu aktywności roju

Jak już mówiliśmy, meteory oglądać możemy od połowy lipca, lecz najbardziej "obfite" deszcze Perseidów występują w drugim wakacyjnym miesiącu. Perseidy 2022 w sierpniu na pewno nie zawiodą tych obserwatorów, którzy spojrzą w niebo podczas dni szczytu aktywności roju, pomiędzy 9 a 14 sierpnia. Data maksimum to zaś 12 sierpnia. Jak przygotować się do tych obserwacji i gdzie wówczas kierować wzrok? O tym w dalszej części artykułu.

Perseidy w sierpniu 2022 - o której oglądać noc spadających gwiazd?

Perseidy są najlepiej widoczne, gdy ich radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. Obserwacje najlepiej prowadzić więc w drugiej połowie nocy i nad ranem, między 0:00 a 3:00.

Perseidy 2022 - gdzie patrzeć, by na niebie zobaczyć ich najwięcej?

Perseidy w Polsce będą bardzo dobrze widoczne. To dzięki temu, że gwiazdozbiór Perseusza, w którym znajduje się Eta Persei i radiant roju, są przez cały rok widoczne na północnym niebie. Gdzie należy patrzeć szukając Perseid? Wystarczy wyszukać gwiazdozbiór Perseusza, jeden z największych na północnym niebie. Jego zlokalizowanie ułatwią nam inne charakterystyczne gwiazdozbiory w jego sąsiedztwie - Andromedy, Woźnicy i Kasjopei. Perseidy można rzecz jasna zauważyć gołym okiem. W dzień maksimum ZHR (ilość meteorów na godzinę) może dochodzić nawet do 100! Szykujcie się wiec na wspaniałe widowisko.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE