Pasaże w centrum stolicy imienia słynnych kobiet! Które nazwiska są na liście?

2021-03-08 19:22 STAN
Pasaże w centrum stolicy imienia słynnych kobiet! Które nazwiska są na liście?
Autor: Urząd m.st. Warszawy, mat. prasowe Pasaże w centrum stolicy imienia słynnych kobiet! Które nazwiska są na liście?

Pasaże w stolicy nazwane na cześć słynnych ​kobiet - to pomysł prezydenta Warszawy, który ogłosił... dokładnie w Dzień Kobiet 8.03.2021. Wniosek w tej sprawie trafił już do rady miasta. Chodzi o obiekty w centrum Warszawy. Kogo miałyby upamiętniać?

Chodzi o siedem nazwisk. Wśród nich znalazłyby się m.in. poetki, aktorki czy działaczki na rzecz praw kobiet. Kto znalazł się na liście?

Pasaże w centrum stolicy nazwane na cześć sławnych kobiet!

Do Wisławy Szymborskiej, która od kilku lat jest patronką pasażu prowadzącego od wejścia do stacji metra Centrum do Dworca Centralnego, mają szansę dołączyć inne wspaniałe kobiety. Wśród nich poetki: 

  • Zuzanna Ginczanka,
  • Kazimiera Iłłakowiczówna,
  • Halina Poświatowska,
  • Anna Świrszczyńska,
  • pisarka, publicystka i działaczka - Irena Krzywicka;
  • aktorka teatralna i kabaretowa oraz publicystka - Maria Morska,
  • a także Maria Dulębianka - niezwykle zasłużona dla walki o prawa wyborcze Polek.

Pomysł uhonorowania wyjątkowych warszawianek prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił, podsumowując dotychczasowy stopień realizacji największego, samorządowego programu wspierającego kobiety, który zainicjował na początku kadencji.

- Chciałbym bardzo, by centrum Warszawy było szczególnym miejscem uhonorowania wybitnych twórczyń, artystek i aktywistek zasłużonych dla historii i kultury Polski. Zwłaszcza, że jest to symboliczne miejsce dla wielu kobiet, które w ostatnich miesiącach bronią swojej wolności – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, uzasadniając decyzję.

W ramach Warszawskiego Programu Wsparcia Kobiet, który jest już na półmetku, uruchomiono już m.in. wsparcie dla ofiar przemocy, program żłobkowy czy dofinansowanie in vitro.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Życzenia dla kobiet od Prezydenta Polski