Papież Benedykt XVI w Polsce. Historyczna wizyta przyciągnęła niewyobrażalne tłumy wiernych

2023-01-05 10:05

Papież Benedykt XVI zmarł 31 stycznia. Wspominają go również wierni z Polski, spośród których część wciąż pamięta wizytę głowy Kościoła w Polsce. Doszło do niej stosunkowo szybko po wyborze Josepha Ratzingera na papieża, bo już w 2006 roku.

Papież Benedykt XVI nie żyje

Pod koniec 2022 roku do wiernych z całego świata zaczęły docierać bardzo niepokojące informacje o stanie zdrowia emerytowanego papieża Benedykta XVI. Duchowny przebywał pod opieką lekarzy, jego stan był poważny.

Zasmucające informacje o swoim poprzedniku przekazał papież Franciszek, który apelował o modlitwę za Benedykta. Sam natomiast odwiedził go, aby osobiście wspierać w tej niezwykle trudnej sytuacji. Niestety, Benedykt XVI zmarł 31 stycznia o poranku w wieku 95 lat. 

Dziś wspominają go więc wierni z całego świata, w tym z Polski, którą odwiedził w 2006 roku.

Papież Benedykt XVI w Polsce

Benedykt XVI odbył w czasie swego pontyfikatu stosunkowo niewiele podróży międzynarodowych, co odróżniało go chociażby od jego poprzednika, Jana Pawła II. Duchowny został wybrany na głowę Kościoła 19 kwietnia 2005 roku. Do Polski przyleciał natomiast nieco ponad rok później, 25 maja 2006 roku. Hasłem pielgrzymki było: "Trwajcie mocni w wierze".

Papież wylądował w Warszawie, gdzie wygłosił przemówienie i został powitany przez najważniejszych polityków w kraju. Następnie udał się do warszawskiej archikatedry, a po odpoczynku i posiłku spotkał się z ówczesnym prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką, Marią. 

26 maja o poranku papież odprawił na pl. Piłsudskiego uroczystą mszę, w której wzięło udział ok. 300 tys. osób. W kazaniu Benedykt nawiązał do słynnych słów Jana Pawła II, wypowiedzianych podczas pielgrzymki do Polski: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".

Następnie udał się do nuncjatury apostolskiej, a późnym popołudniem był już na Jasnej Górze. Poprowadził tam nabożeństwo majowe, które zgromadziło ok. 450 tys. wiernych. Wieczorem wylądował natomiast w Krakowie, gdzie na chwilę pojawił się w sławnym oknie Pałacu Arcybiskupiego.

27 maja Benedykt XVI udał się do rodzinnego miasta Jana Pawła II - Wadowic. Później odwiedził Kalwarię Zebrzydowską, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz Wawel. Następnie na Krakowskich Błoniach spotkał się z ok. 600 tys. młodzieży

W ostatnim dniu pielgrzymki, 28 maja papież odprawił na Błoniach w Krakowie mszę, w której wzięło udział około 900 tys. wiernych. Później udał się do Auschwitz-Birkenau, które zwiedził i w którym modlił się, spotykając przy tym ocalonych z obozu. Wieczorem odleciał natomiast do Rzymu.

Wizyta papieża w Polsce była oceniana dobrze zarówno przez tutejszych wiernych, jak i zagranicznych komentatorów. Media z całego świata zauważały, że "Polacy kochają Benedykta XVI", a spotkania przyniosły im wiele radości i otuchy.

100. rocznica urodzin Papieża
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE