Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Oszustwo na mandat. Sprawdź, jak wyglądają SMS-y wyłudzające dane do konta bankowego

2023-01-04 10:30

Zespół CSIRT Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej poinformował o nowym rodzaju kampanii fałszywych wiadomości SMS. Oszuści przekierowują na stronę naśladującą formularz zapłaty za mandat karny. Sprawdźcie, jak brzmi treść fałszywego SMS-a.

Oszustwo na mandat. Jak odróżnić fałszywego SMS-a?

NASK i CERT poinformowały o nowej odmianie fałszywych wiadomości SMS, które przekierowują na stronę naśladującą formularz zapłaty za mandat karny. Tym razem oszuści informują o niezapłaconym mandacie i przekazaniu zaległości do windykacji przez komornika. Oszuści wysyłający ten SMS mają na celu wyłudzenie danych logowania do bankowości internetowej. Kliknięcie w zamieszczony w tego rodzaju wiadomości link może spowodować, że hakerzy uzyskają dostęp do konta bankowego i zgromadzonych na nim pieniędzy.

Jak wygląda SMS wyłudzający dane?

„W dniu 4.01.2023 tw0j mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaległosci 5.00 PLN. Opłac teraz: [link przekierowujący]”.Warto zwrócić uwagę na fakt, że SMS pozbawiony jest polskich znaków i przychodzi z różnych numerów telefonów. Podejrzane SMS-y przekazać można (bez dokonywania żadnej edycji) do CERT na numer 799-448-084.

Warszawa straciła miliony na drogim paliwie? Konferencja prasowa z udziałem Michała Olszewskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE