Klucze, mieszkanie

i

Autor: Pixabay

Oszustwa przy wynajmie mieszkań. Policja zatrzymała podejrzanego

2023-02-06 13:38

Oszustwa przy wynajmie mieszkań nie skończyły się dobrze dla 33-letniego mężczyzny. Policja zatrzymała podejrzanego o to, że pobierał od potencjalnych najemców zaliczki za wynajem lokalu, a potem znikał. Teraz odpowie on za swoje czyny.

Oszustwa przy wynajmie mieszkań w czasach kryzysu i nieustających problemów finansowych oraz wzrostu kosztów życia są szczególnie okrutne. 33-latek zatrzymany przez policję zamieszczał ogłoszenia na jednym z popularnych portali internetowych, po czym brał zaliczki za wynajem lokalu i znikał. Jego ofiarami padali głównie obcokrajowcy i uchodźcy zza wschodniej granicy.

Czytaj także: Zarobki policjantów. Komenda Główna przygotowała kalkulator uposażenia funkcjonariusza

Okrutne oszustwa przy wynajmie mieszkań

33-latek prosił zgłaszające się do niego osoby zainteresowane wynajmem mieszkania o przelanie na konto określonej sumy pieniędzy tytułem zaliczki na poczet przyszłej umowy najmu. Po uzyskaniu pieniędzy kontakt z nim się urywał, a klienci pozostawali z niczym na przysłowiowym lodzie.

- 33-latek uczynił sobie z tego stałe źródło dochodu zaraz po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku wyszedł z więzienia, gdzie odsiadywał wyrok za podobne przestępstwa - podał podinsp. Robert Szumiata.

Policjanci prowadzący tę sprawę ustalili na razie jednego pokrzywdzonego, który stracił w ten sposób 2,6 tys. zł. Wiadomo jednak, że oszukanych w ten sposób osób było znacznie więcej. Często potencjalnych najemców kusiła niska cena mieszkania, oferowana przez 33-latka.

Był wcześniej poszukiwany

- Ofiarą 33-latka padli głównie obcokrajowcy oraz uchodźcy zza wschodniej granicy. Mężczyzna wykorzystał ich nieznajomość zasad najmu mieszkań na lokalnym rynku oraz trudną sytuację życiową - poinformował podinsp. Robert Szumiata.

Czytaj także: Gdzie znaleźć tanie mieszkania na wynajem w Warszawie? Ceny stają się kosmiczne

W czasie zatrzymania okazało się, że 33-latek jest też poszukiwany za oszustwa przez policję oraz prokuratury w Wieluniu i Zduńskiej Woli. Mężczyzna usłyszał już zarzut oszustwa za co kodeks karny przewiduje do ośmiu lat więzienia. Tyle też obecnie mu grozi.

Policja ostrzega potencjalnych najemców

- Policjanci przestrzegają jednocześnie wszystkich, którzy w podobny sposób będą szukać mieszkań do wynajęcia, aby sprawdzały dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania takim lokalem oraz ich autentyczność. Należy także sprawdzić tożsamość ogłoszeniodawcy i nie przekazywać mu pieniędzy, jeśli mamy uzasadnione podejrzenia co do legalności takiej transakcji. W każdym z takich przypadków należy niezwłocznie powiadomić policję - podkreślił podinsp. Robert Szumiata.

Policja zwraca się także, z apelem do osób, które padły ofiarą 33-latka, aby zgłosiły ten fakt w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa I przy ulicy Wilczej 21 lub w najbliższej jednostce policji.

Czytaj także: Obniżony próg wiekowy dla nowych strażników miejskich. Nadchodzi przełom?

Drewno luzem i światło wsteczne na pstryczek? Policjanci przecierali oczy ze zdumienia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE