Podpisanie umowy między Aresztem na Białołęce a Nadleśnictwem w Jabłonnie

i

Autor: ppor. Marek Pikulski

Osadzeni będą pracować na łonie natury. Areszt na Białołęce podpisał nową umowę

2022-02-11 19:27

Pracy w takich warunkach niejeden z nas mógłby pozazdrościć. Wśród zieleni, zwierząt i na łonie natury - tak będą pracować osadzeni z aresztu na Białołęce. Placówka podpisała właśnie umowę o współpracy z Nadleśnictwem w Jabłonnie.

Za ten manewr musi zapłacić 2 tys. zł. Zobacz, co zrobił!

Aspekt resocjalizacyjny i nie tylko

Ta współpraca to następstwo podpisanego jesienią zeszłego roku porozumienia między dyrektorem generalnym Służby Więziennej a dyrektorem generalnym Lasów Państwowych o współpracy w zakresie zatrudniania osadzonych i prowadzenia działalności resocjalizacyjnej.

Głównym celem porozumienia była aktywizacja zawodowa osadzonych. Niektórzy z nich w ramach tego porozumienia mają możliwość pracy odpłatnej. To ważne, gdyż osadzeni mogą sobie za niektóre fundusze coś kupić, a także przesłać pieniądze swojej rodzinie. 

- Zatrudnienie i praca to jedne z najważniejszych form resocjalizacyjnych - mówi ppor Marek Pikulski z Okręgowej Służby Więziennej w Warszawie. Chodzi tu o proces tzw readaptacji społecznej. Więźniowie mają pomagać w utrzymaniu pasów przeciwpożarowych i konserwowaniu ścieżek edukacyjnych. Kolejnym elementem ich pracy ma być opieka nad miejscami pamięci i mogiłami.

- To ma element edukacyjny i patriotyczny. Celem tego wszystkiego jest wzbudzenie poczucia odpowiedzialności, potrzeby przestrzegania porządku prawnego. Wszystko to ma doprowadzić do tego, że skazany podejmie decyzję o powstrzymaniu się od popełniania kolejnych przestępstw. Ekologia czy patriotyzm to pozytywne elementy, które mają na to duży wpływ - mówi ppor. Pikulski.

W lesie i w areszcie

W założeniu osadzeni będą pomagali w prowadzeniu gospodarki leśnej. Umowa jest bezterminowa. Osadzeni mają brać udział w zajęciach ekologicznych i edukacyjnych. Wykonywać też będą tzw. elementy małej architektury. 

- To chociażby paśniki dla zwierzyny łownej, domki lęgowe, hotele dla owadów... Tych pomysłów do realizacji jest bardzo dużo. Część z nich faktycznie chcemy realizować poza terenem jednostki, na terenie leśnym, żeby ci osadzeni byli w 100 proc. zaangażowani w pracę na terenie Lasów Państwowych i pracowali pod opieką leśników - mówi ppor. Pikulski i dodaje, że będzie to także sprzątanie lasów, pielęgnowanie leśnych szkółek.

Jednak nie każdy osadzony będzie mógł pracować w terenie. Niektórzy, z różnych względów, nie mogą opuszczać murów aresztu. - Leśnicy już nam zapowiedzieli, że mają dużo pomysłów na realizację programów edukacyjnych również na terenie naszej jednostki - przyznaje ppor. Pikulski.

QUIZ. Najstraszniejsze nawiedzone miejsca w Polsce! 9/10 tylko dla nieustraszonych

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się leśna Duchna Droga, gdzie podobno widać zjawy?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!