Ratusz od roku pobiera nielegalne opłaty za śmieci? Radni domagają się nadzwyczajnej sesji

2021-02-25 15:40 L.R STAN
Ratusz od roku pobiera nielegalne opłaty? Radni domagają się nadzwyczajnej sesji
Autor: Łukasz Rydzewski, radio ESKA

Radni Prawa i Sprawiedliwości domagają się zwołania nadzwyczajnej sesji ws. uchwały śmieciowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że miasto nie miało prawa wprowadzić osobnych stawek dla mieszkańców bloków i domów jednorodzinnych. Ratusz zapowiada odwołanie. Czy miasto pobiera nielegalnie opłaty za śmieci?

ESKA XD #015

Radni mają zarzuty wobec ratusza

Radny Prawa i Sprawiedliwości Wiktor Klimiuk zastanawia się, jak mogło dojść do uchwalenia prawa niezgodnego z przepisami.

- Jakim cudem miasto, które posiada największy wydział prawny w całej Polsce i które współpracuje z największymi kancelariami zrobiło błąd, który skutkuje nieważnością całej uchwały - pyta radny.

Czytaj także: Awantura o ławeczki na Targówku. Grają melodię, której... nie da się wyłączyć?

Odpowiedzialny za sprawy odpadów wiceprezydent Michał Olszewski zapowiada, że będzie bronić decyzji rady i zapowiada wniosek o kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Będziemy prosili prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego o podjęcie uchwały przez skład siedmiu sędziów, bo uważamy że jest to kwestia ustrojowa, w której jest rozbieżność między orzecznictwem. Do tej pory orzecznictwo mówiło, że rada miasta może rozdzielać stawkę za gospodarstwa domowe w zależności od rodzaju zabudowy. To jest pierwszy wyrok, który to kwestionuje - mówi wiceprezydent.

Michał Olszewski dodaje, że nawet jeśli miasto zwróci mieszkańcom opłaty, będzie musiało pokryć różnicę w kolejnych opłatach. Tymczasem od 1 kwietnia ma wejść w życie kolejny sposób naliczenia opłat - uzależniający wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od zużycia wody. Skargę do sądu złożyła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Na razie Sąd nie zgodził się na wstrzymanie jej wykonania.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!