Od środy surowe kary za wychodzenie z domu. Jak będą wyglądały policyjne kontrole? [WIDEO]

2020-03-24 19:16 STAN
Ograniczenie przemieszczania się w Polsce
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Zgodnie z decyzją rządu od jutra w Polsce obowiązuje ograniczenie przemieszczania się. To kolejne oobostrzenie, które ma pomóc w walce z koronawirusem. Porządku będą pilnować policjanci, którzy już przygotowują się do nowych zadań. Co będzie dozwolone, a z czego musimy zrezygnować? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Można wyjść do pracy, można zrobić zakupy czy wyjść do apteki. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy spacerować - to tylko w parach.
W jednym miejscu mogą przebywać jednocześnie maksymalnie dwie osoby.

- Nie ma czasu na pobłażanie. Oczywiście osoby z siatkami zakupów, czy jadące do pracy nie mają się czego obawiać. Ale już sytuacja, gdy np. jesteśmy 20 km od miejsca zamieszkania, 50 km od miejsca pracy, a jeszcze to miejsce nie będzie na trasie przejazdu praca-dom, to te osoby muszą się liczyć z surowymi konsekwencjami. Będziemy kierować wnioski o ukaranie do sądu - mówi rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.

Minister zdrowia o nowych obostrzeniach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

- Te osoby, które będą łamały te przepisy, a my będziemy to dokładnie sprawdzać - chociażby poprzez kontakt z pracodawcą, czy sprawdzając w naszych bazach policyjnych, gdzie kto zamieszkuje, pod jakim adresem powinien przebywać. Takie osoby muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami - dodaje Ciarka.

Wciąż można wyjść z domu z psem, czy na spacer do parku, ale trzeba pamiętać o ostrożności i ograniczyć takie wyjścia do minimum. Restauracje dalej mogą wydawać jedzenie na wynos. Pomoc osobom starszym w zakupach wciąż jest możliwa. Za złamanie zakazu grozi nawet do pięciu tysięcy złotych mandatu. Ograniczenia obowiązują do 11 kwietnia.​

Bieżące informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz w naszej RELACJI LIVE