Od dzisiaj paliwo jeszcze droższe! Sprawdź cenę za litr benzyny

2022-10-17 10:43
Od dzisiaj paliwo jeszcze droższe! Sprawdź cenę za litr benzyny
Autor: pixabay.com Od dzisiaj paliwo jeszcze droższe! Sprawdź cenę za litr benzyny

Od poniedziałku 17 października paliwo na stacjach znów drożeje. Skala podwyżek jest podobna do tych z marca tego roku, gdy rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Sprawdź, jaka cena za litr benzyny czy oleju. Kiedy paliwo będzie tańsze?

Ceny paliw znowu w górę. Jak informują analitycy, skala podwyżek, jaką zanotowali na stacjach, jest porównywalna ze zmianami z pierwszych dni marca tego roku.

Ceny paliw: ile zapłacimy za litr benzyny?

- Nasza prognoza cen dla detalicznego rynku paliw na ten tydzień zakłada dalsze podwyżki a przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco:

  • 6,89-7,11 zł/l dla benzyny 95-oktanowej,
  • 8,12-8,31 zł/l dla oleju napędowego
  • i 3,09-3,19 zł/l autogazu" - podał e-petrol.pl.

Czytaj także: Węgiel z PGG to nadal problem, więc gdzie kupić opał? Podpowiadamy inne opcje

"Najmocniej, bo aż o 72 gr podrożał diesel, który kosztuje średnio 8,01 zł/l. Cena benzyny bezołowiowej 95 podskoczyła o 46 gr, do poziomu 6,85 zł/l. Z tej wzrostowej tendencji wyłamał się jedynie autogaz, którego cena utrzymała się na poziomie 3,09 zł/l" - stwierdzili analitycy.

"Średnia detaliczna cena oleju napędowego pierwszy raz w historii w notowaniu e-petrol.pl przekroczyła poziom 8 zł. W mijającym tygodniu mocno drożała też benzyna, ale dynamika podwyżek w tym przypadku była słabsza, co spowodowało, że diesel jest od 95-oktanowej benzyny droższy o rekordowe 1,16 zł/l" - zwrócili uwagę analitycy e-eptrol.pl.

Kiedy cena paliwa spadnie?

Na ceny paliw znaczny wpływ ma sytuacja na świecie. Strajki we Francji paraliżują paliwową produkcję i logistykę w tym kraju, a w ubiegłą środę sytuację na rynku paliw skomplikowały dodatkowo techniczne problemy największej europejskiej rafinerii – należącego do Shell zakładu w holenderskim Pernis.

"W ubiegłym tygodniu decyzja Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników o obniżeniu celu wydobywczego o 2 mln baryłek dziennie zadziałała szokowo dla rynku, jednak już niedługo później pojawiały się głosy, że Saudi Aramco informowała część klientów z Azji, że w listopadzie otrzymają oni pełne kontraktowe ilości ropy naftowej" - przypomnieli analitycy.

Według nich to wzbudziło wątpliwości o czas i skuteczność realizacji planów cięć przez głównego gracza OPEC. "Przez większą część tygodnia obserwowaliśmy odchodzenie od poziomów cenowych przez ropę Brent - z ponad 97 dol. do 92,5 w czwartek" - zauważyli analitycy e-petrol.pl.

Ich zdaniem wśród przyczyn odwrotu od wysokich cen można z pewnością wskazać na sytuację w Chinach.

"Liczba przypadków COVID-19 wzrosła tam do najwyższego poziomu od sierpnia, a władze zdecydowały się na kolejne ograniczenia mobilności. To już odbija się na wynikach chińskiej gospodarki i zapewne pobudza obawy o dalszy stan popytu ze strony jednego z liderów globalnego importu naftowego" - uważają analitycy.

Czytaj także: Gigantyczna inflacja w Polsce. Tak źle nie było od 25 lat

Wskazali, że pojawiają się także doniesienia, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę globalnego wzrostu na 2023 r. i ostrzegł przed rosnącym ryzykiem globalnej recesji – a to z pewnością uderzyłoby w zainteresowanie zakupami ropy i paliw.

"Amerykański Departament Energii także przycina swoje prognozy zarówno w zakresie produkcji, jak i popytu w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Przewiduje on teraz tylko 0,9 proc. wzrost konsumpcji w USA w 2023 r., w porównaniu z poprzednią prognozą wzrostu o 1,7 proc. – co może niestety pokazywać zbliżanie się kryzysu, który nie będzie łatwym czasem ani dla handlujących, ani dla konsumentów" - stwierdzili analitycy e-petrol.pl. 

Gaz płynny - alternatywna forma ogrzewania domu

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 86,33 USD, wyżej o 0,84 proc., po stracie w piątek prawie 4 proc. Brent na ICE w dostawach na XII wyceniana jest po 92,44 USD za baryłkę, wyżej o 0,88 proc.

 Inwestorzy niepokoją się o perspektywy popytu na ropę po tym, jak przywódca Chin Xi Jinping w przemówieniu otwierającym XX zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) pochwalił stosowaną przez Pekin surową strategię „Zero Covid”, w ramach której w Chinach całe miasta wciąż zamykane są w lockdownach.

 Na rynkach odebrano to jako zapowiedź, że nie należy się spodziewać szybkiego złagodzenia tej polityki, która powoduje znaczne zakłócenia w działalności gospodarczej i wpływa na ograniczenia zapotrzebowania na ropę naftowa i jej produkty.

Rozpoznasz te liczby na obrazkach? Przy mniej niż 10/15 musisz odwiedzić okulistę!

Pytanie 1 z 15
To nie powinno być trudne. Jaką liczbę widzisz na obrazku?
Quiz: jaką liczbę widzisz na obrazku?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE