Od dziś nowe limity dla emerytów. Jeśli je przekroczą, stracą świadczenie

i

Autor: pixabay.com Od dziś nowe limity dla emerytów. Jeśli je przekroczą, stracą świadczenie

Od dziś nowe limity dla emerytów. Jeśli je przekroczą, stracą świadczenie

2022-09-01 9:43

Od 1 września 2022 roku obowiązują nowe limity dorabiania do renty i emerytury. Są niższe niż poprzednio. Osoby otrzymujące świadczenia mogą podejmować pracę, ale jeśli zarobki przekroczą ustaloną sumę, mogą stracić pieniądze. Kogo dotyczą nowe regulacje? Sprawdź szczegóły.

Nowe limity dla emerytów i rencistów

ZUS wprowadza nowe limity dla emerytów i rencistów. Od 1 września do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód miesięczny przekroczy 8003,20 zł.

Nowe limity dla emerytów i rencistów: Kogo obowiązują?

Nowe limity zarobkowe obowiązują dla rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Nowe limity dla emerytów i rencistów: Dlaczego zostały zmienione?

Renciści i emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, mogą pracować, ale wysokość ich zarobków ma wpływ na wypłatę świadczenia. Dla tych świadczeniobiorców co trzy miesiące ustalane są limity przychodów. Ich wysokość zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w kraju w poprzednim kwartale.

W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących emerytów i rencistów również są nieco niższe – o kilkadziesiąt złotych. Uważać powinny szczególnie te osoby, których miesięczne zarobki były bardzo zbliżone do dotychczasowego limitu.

Czytaj także: Prezydent rozważa 15. emeryturę dla seniorów. Ile pieniędzy mogą otrzymać?

Nowe limity dla emerytów i rencistów: Kiedy kolejne zmiany?

Pierwszy próg przychodu wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od września będzie to 4309,40 zł brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacanym świadczeniu. Jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę świadczenia odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia.

Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia - od września to 8003,20 zł. Jeśli pracujący emeryt lub rencista przekroczy tę kwotę, ZUS zawiesi wypłatę jego świadczenia za dany miesiąc.

Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia.

Lista najlepiej zarabiających polskich piłkarzy. Lewandowski nie ma sobie równych!

Quiz. II wojna światowa. Sprawdź, co wiesz o największym konflikcie zbrojnym w historii

Pytanie 1 z 10
1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę. Kto był wówczas Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE