Obrączkowe zaćmienie Słońca 2020 w Polsce w letnie przesilenie! Co to oznacza? Jak i kiedy je oglądać?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Obrączkowe zaćmienie Słońca 2020 w Polsce w letnie przesilenie! Co to oznacza? Jak i kiedy je oglądać?

2020-06-19 7:29

W 2020 roku przesilenie letnie odbędzie się 21 czerwca. Będzie to niedziela, więc każdy może świętować niczym dawni Słowianie! Towarzyszyć będzie mu też niezwykłe zjawisko astronomiczne jakim jest obrączkowe zaćmienie Słońca w Polsce. Na czym ono polega i jak wygląda? Gdzie będzie je można obserwować? Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl Warszawa!

Spis treści

  1. Obrączkowe zaćmienie Słońca w Polsce - co to takiego?
  2. Obrączkowe zaćmienie Słońca w Polsce - kiedy oglądać?
  3. Obrączkowe zaćmienie Słońca 2020 w Polsce w letnie przesilenie! Co to oznacza?
  4. Noc Kupały 2020 - co to za święto?

Obrączkowe zaćmienie Słońca w Polsce - co to takiego?

Karol Wójcicki na swoim profilu FB Z głową w gwiazdach', wytłumaczył na czym polega tego typu zaćmienie

"21 czerwca na Ziemię ponownie padnie cień Księżyca. Tym razem jednak nasz satelita będzie trochę za daleko od Ziemi, dlatego obserwatorzy w centrum pasa zjawiska zobaczą zaćmienie obrączkowe! Takie zaćmienia powstają wtedy, gdy w chwili zjawiska tarcza Księżyca jest nieco mniejsza od tarczy Słońca i na niebie tworzy się świetlista obręcz".

Obrączkowe zaćmienie Słońca w Polsce - kiedy oglądać?

Obrączkowe zaćmienie Słońca w Polsce będzie widoczne 21 czerwca.

Obrączkowe zaćmienie Słońca 2020 w Polsce w letnie przesilenie! Co to oznacza?

Nasi przodkowie z pewnością przeraziliby się słysząc, że zaćmienie słońca ma nastąpić właśnie tuż przed Nocą Kupały. Mogło to zwiastować nieurodzaj, zarazę lub nieszczęście. My jednak możemy spać spokojnie. Czy bardziej przesądne osoby mogą ochronić się przed skutkami zaćmienia? Oczywiście! Wystarczy pamiętać o rozpaleniu ogniska i hucznych obchodach początku lata, a wszystko potoczy się dobrze! 

Noc Kupały 2020 - co to za święto?

Początek lata kojarzony jest również ze słynną Nocą Kupały. Wtedy to dawni Słowianie świętowali przy ogniskach bawiąc się przez całą noc. W czasie Nocy Kupały skakano przez ogniska, co miało oczyszczać i chronić przed nieszczęściem. Ponadto panny puszczały na wodę wianki, a kawalerowie mieli za zadanie je wyłowić. Ta tradycja przetrwała w wielu regionach kraju do dziś. Noc Kupały była również momentem pobudki dla wszystkich stworzy i demonów. Wodnice, Utopce, Strzygi, Wiły i Rusałki powracały do swych siedlisk.

Paznokcie na lato 2020 - trendy, wzory, kolory