Obowiązek szczepienia kotów w Warszawie! Chodzi o zagrożenie wścieklizną

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Obowiązek szczepienia kotów w Warszawie! Chodzi o zagrożenie wścieklizną

Obowiązek szczepienia kotów w Warszawie! Chodzi o zagrożenie wścieklizną

2022-01-03 16:50

Obowiązek szczepienia kotów w Warszawie! Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie. Wojewoda określił też obszar zagrożony wścieklizną. Jakie regiony znalazły się na liście? Sprawdź!

W rozporządzeniu z dnia 31 grudnia wojewoda mazowiecki określił obszar zagrożony wścieklizną, obejmujący:

  • w Warszawie dzielnicę Wawer, Wesołą, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ulicą Radzymińską), Rembertów, Pragę Południe i Wilanów.
  • W powiecie mińskim: gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz, gminę Cegłów oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.
  • Powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński i miasto Radom.

Czytaj także: Czym żyła Warszawa w 2021 roku? [PODSUMOWANIE]

Wojewoda wprowadził też obowiązek szczepienia wszystkich kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Wojewoda przypomniał też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Czytaj także: Nowy taryfikator wszedł w życie! Stołeczna policja wystaw

Obszar zagrożony wścieklizną: ZAKAZY

Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje m.in.:

  • zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę,
  • zakaz polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki
  • nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu, pozostawiania zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Dotychczas na terenie województwa mazowieckiego wykryto 109 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących. Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano w powiecie mińskim oraz na terenie dzielnic: Rembertów i Targówek w Warszawie.

Żeby wiedza na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą wścieklizna, była coraz bardziej powszechna, wojewoda Konstanty Radziwiłł zapowiedział organizowanie w szkołach mini-lekcji na ten temat. Przygotowane zostały też ulotki objaśniające w przystępny sposób najmłodszym dlaczego dotykanie obcych i dzikich zwierząt może być niebezpieczne.

Co robić w przypadku ugryzienia?

Nasz czworonóg może przynieść do domu wściekliznę od innego zwierzaka, ale też my sami możemy mieć do czynienia z chorym zwierzęciem. O czym należy wówczas pamiętać?Przede wszystkim zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. On oceni narażenie na kontakt z wirusem wścieklizny i zdecyduje o ewentualnym szczepieniu. Bez względu na to, czy zwierzę było szczepione czy też nie, możemy zgłosić sprawę na policję. Właściciel, który nie zachował środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, może zostać ukarany grzywną za wykroczenie art.77 kodeksu wykroczeń. W przypadku ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, właściciel zwierzęcia ścigany będzie z urzędu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Smaczne kąski czyli filmy i książki, przy których z pewnością zgłodniejesz

Pytanie 1 z 17
Polska komedia o słodkim tytule:
W formie 24: ciekawostki o nabiale