Monopoly Mazowsze

i

Autor: Dagmara Kendzior

Obejrzyj muzeum z kanapy i zagraj w "Monopoly Mazowsze"! Powstała darmowa aplikacja

2022-04-13 18:24

To nowe atrakcje, jakie przygotował Samorząd Województwa Mazowieckiego. Stałe ekspozycje muzealne z różnych instytucji kulturalnych na Mazowszu można obejrzeć przez darmową aplikację, którą da się również włączyć w wirtualnej rzeczywistości. A efekt? Niektórych powala!

Wystarczy tylko włączyć aplikację, założyć gogle VR i... - Wow, jestem w Muzeum Etnograficznym! - mówi jedna z testujących nową funkcjonalność.

To prawdopodobnie największy tego typu projekt wirtualnych spacerów w kraju. Mazowsze przenosi nas do wirtualnej przestrzeni 26 swoich instytucji kultury. Oznacza to, że będziemy mogli spacerować np. po mazowieckich skansenach w Sierpcu i Radomiu, podziwiać wnętrza Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, zamek w Liwie czy Muzeum Sportu i Turystyki. A to wszystko nie wychodząc z domu.

Wystawy muzealne można oglądać przez aplikację "Play Mazovia". - Tych spacerów mamy ponad 25, ale spacerów wewnątrz tych instytucji jest jeszcze więcej, bo np. w Sierpcu mamy każdą chatę chłopską, każdy młyn, kościół nawet nakręcony osobno - wyjaśnia Artur Andrysiak, członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza.

W wirtualnej przestrzeni można przybliżać poszczególne obiekty i zaglądać do środka. Można tam też obejrzeć miejsca, które nie są na co dzień dostępne dla zwiedzających, a otwierają się na przykład tylko podczas Nocy Muzeów. - A w dodatku możemy to robić, siedząc tak naprawdę na kanapie - dodaje Andrysiak.

Zdigitalizowanie jednego muzeum nie jest prostym zadaniem. - Przeciętne wykonanie takiego Muzeum Etnograficznego to kilkadziesiąt tysięcy wykonanych zdjęć. Stawiamy taką kamerę, która obraca się wokół własnej osi i robi zdjęcia, tworząc pełnowymiarowy obiekt taki jak w grze komputerowej czy programie architektonicznym - tłumaczy Grzegorz Świderski, jeden z wykonawców części spacerów.

Powstała także mazowiecka wersja gry Monopoly, w której można "kupić" różne miejsca i spółki z województwa, na przykład Metro Warszawskie. - Można postawić też tam dom czy hotel i zarabiać duże pieniądze - mówi Paweł Cukrowski, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie.

Ale do tej gry trzeba mieć dużo szczęścia, bo jeśli ma się pecha, to płaci się duże janosikowe, albo podatek smogowy...

Aplikacja Play Mazovia jest dostępna za darmo w internecie. Z kolei grę "Monopoly Mazowsze" będzie można zdobyć w konkursach urzędu marszałkowskiego i mazowieckich instytucji kultury.​

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Wiesz wszystko o tradycjach wielkanocnych?

Pytanie 1 z 10
Prezenty wręczane dzieciom w czasie świąt wielkanocnych są kojarzone z:
Ogród Botaniczny w Kielcach budzi się do życia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE