dyktando

i

Autor: Unsplash

Quiz

Quiz ortograficzny - Ó czy U? W tym teście łatwo o szybką pomyłkę

2024-02-14 21:37

Dyktanda dla wielu dzieci stanowią niemałe wyzwanie i zdecydowanie nie są ulubioną częścią czasu spędzonego w szkole. Nie zmienia to jednak faktu, iż znajomość zasad ortografii przydaje się przez całe życie. Sprawdźcie, jak poradzicie sobie z quizem, w którym musicie wybrać - "ó" czy "u"?

Ó czy u - jak piszemy? Quiz z ortografii

Choć w wielu słowach piszący może intuicyjnie wybrać "u" lub "ó", często kołem ratunkowym okazują się zasady ortografii. To właśnie one mogą podpowiedzieć, jak napisać dane słowo.

"Ó" stawiamy zazwyczaj, gdy da się je wymienić na "e" lub "o" w formach fleksyjnych. "Ó" często pojawia się również w przyrostkach "-ów", "-ówka" czy "-ówna", jednak i tu należy oczywiście pamiętać o wyjątkach. "U" natomiast często występuje w przyrostkach, takich jak "-uch" czy "-ulek". Pamiętać o nim trzeba też przy końcówkach "-uje" i pokrewnych. Zasad tych jest znacznie więcej, jednak te wspomina się najczęściej.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak radzisz sobie z wyrazami zawierającymi "ó" oraz "u", rozwiąż nasz krótki quiz. Jeśli uważałeś na szkolnych lekcjach języka polskiego, powinieneś rozwiązać go poprawnie bez większych problemów.

Ó czy u? Czy wiesz, jak napisać te słowa? Quiz

Pytanie 1 z 15
Lubię, gdy ktoś m_wi wprost o swoich uczuciach.
Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny - Dyktando 2022 - Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek