Co robić w centrum Warszawy? Radni marzą o tańcach na placu pięciu rogów

2022-07-27 9:04

Nowa przestrzeń na skrzyżowaniu ulic Chmielnej, Brackiej, Szpitalnej, Zgody i Kruczej to na razie luksusowy chodnik pośrodku drogi między Nowym Światem a stacją metra Centrum. Właśnie zaczynają się pojawiać pomysły na nowe funkcje.

Najmłodszy warszawski plac, nazywany nieformalnie "placem pięciu rogów", został otwarty w lipcu 2022 roku na skrzyżowaniu ulic Chmielnej, Brackiej, Szpitalnej, Zgoda i Kruczej. Po kilkunastu miesiącach przebudowy ruchliwa jezdnia zmieniła się w deptak z nietypową posadzką, miejscami do siedzenia i drzewami.

Pomysł na tańce w centrum Warszawy

W pierwszych dniach po otwarciu plac był krytykowany za małą liczbę drzew. Miejska architekt Marlena Happach wyjaśniała, że posadzenie większej liczby byłoby niemożliwe ze względu na biegnące pod ziemią instalacje i fakt, że ruch pieszy jest na Chmielnej ogromny. Głosy mówiące o konieczności poprawek jednak nie cichną. Jedną z najbardziej oryginalnych propozycji zgłosiła grupa radnych Warszawy, która chciałaby organizacji na placu pięciu rogów potańcówek. Pod apelem do prezydenta Rafała Trzaskowskiego widnieje dwadzieścia dziewięć podpisów, w tym podpis przewodniczącej rady miasta Ewy Doroty Malinowskiej-Grupińskiej.

- Nowo otwarty plac jest przestrzenią miejską, na której może się odbyć radosne wydarzenie łączące warszawiaków, tak jak kiedyś były np. tanga na Krakowskim Przedmieściu - piszą radni. - Ze względu na historię miejsce ma też potencjał do przypominania i kultywowania folkloru warszawskiego. Od ponad stu lat krzyżowały się tu ścieżki mieszkańców, a i teraz jest miejscem na szlaku dla turystów, gości zakątków restauracyjnych, klubów, którzy często przychodzą tam szukając miejsc ciekawej rozrywki. Znajduje się tu budynek największego domu towarowego w Polsce w okresie II RP, Dom Towarowy Braci Jabłkowskich.

Radni przypominają także, że w okresie PRL obecny biurowiec CDT był niezwykle popularnym domem towarowym, a na Chmielnej handlowano wyrobami rzemieślniczymi i towarami od parasolek po obuwie. Ich zdaniem tańce dawnej Warszawy wiążą się z warszawskim charakterem, tradycją, zabawą i pogodą ducha. Radni chcieliby, aby nowa przestrzeń miejska była okazją do spotkań międzypokoleniowych, organizacji wydarzeń łączących historię z nowoczesnością i kultywowaniem bogatego programu integracyjnego Warszawy.

Plac pięciu rogów już otwarty

Jak zauważa Zarząd Dróg Miejskich, do niedawna ul. Chmielną przecinały dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, piesi mieli do dyspozycji tylko wąskie chodniki a pośrodku znajdowała się betonowa wyspa. W ich miejscu powstała teraz strefa zamieszkania, gdzie piesi mają pełne pierwszeństwo. Ruch samochodów prywatnych ograniczony został do dojazdów do posesji, który odbywa się na podstawie specjalnego identyfikatora. Na placu powstała przestrzeń na ogródki gastronomiczne i wydarzenia plenerowe.

Prace objęły nie tylko sam plac. W rejonie ulic Brackiej i Widok wyznaczone zostały dwa nowe naziemne przejścia dla pieszych. Wyremontowana została cała ul. Szpitalna oraz fragment ul. Kruczej do wysokości Al. Jerozolimskich, na którym powstały pasy rowerowe. Na ulicach dojazdowych do placu zostały utworzone strefy parkingowe dla dostawców.

W miejscu dotychczas całkowicie pozbawionym zieleni pojawiły się dwadzieścia dwa klony polne o wysokości 9 metrów każdy. Chodnik dookoła pni jest podwieszany, co stanowi ochronę dla korzeni, oraz wykonany częściowo z nawierzchni wodoprzepuszczalnej.

Plac Pięciu Rogów już otwarty. Warszawiacy i urzędnicy oceniają