Kolęda

i

Autor: Pexels/ cottonbro studio Kolęda

kolęda 2023/2024

Nowe zasady kolędy 2023/2024. "Przez telefon albo mailowo". Jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska?

2023-11-27 13:47

Kolęda, oficjalnie zwana wizytą duszpasterską, to tradycyjne spotkanie księży z parafianami w ich domach w okresie świąt Bożego Narodzenia - pod koniec lub na początku nowego roku. Zwyczaj ten właśnie się zmienia, wiele osób nie przyjmuje kapłanów, dlatego parafie właśnie ogłaszają nowe zasady kolędy. Księża nie będą już odwiedzać wszystkich domów. Jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska 2023/2024?

Wizyta duszpasterska - księża wprowadzają nowe zasady

"Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując" - czytamy w Kodeksie prawa kanonicznego. 

Księża wypełniają ten obowiązek m.in. poprzez wizytę duszpasterską, czyli kolędę. To tradycyjne spotkanie w domach w okresie świąt Bożego Narodzenia - pod koniec lub na początku nowego roku. Spotkanie trwa od kilka do kilkunastu minut, rozpoczyna je modlitwa, kapłan błogosławi domowników, po czym z nimi rozmawia, przyjmuje ofiarę pieniężna i zostawia świąteczny obrazek.

Przez lata księża ogłaszali w kościele, w których dniach odwiedzą konkretne ulice czy bloki. Teraz to się zmienia, ponieważ wiele osób nie chce przyjmować w domu księży.

Nowe zasady kolędy 2023/2024. Kolęda na zaproszenie

Proboszczowie wielu polskich parafii podjęli decyzje, że nie będą już zachodzić po kolei do wszystkich mieszkań czy domów. Jeśli ktoś chce przyjąć księdza po kolędzie, musi wcześniej go zaprosić. "W tym roku wizyta duszpasterska będzie odbywała się na zaproszenia. Można uczynić to drogą mailową, telefonicznie, przez formularz zgłoszeniowy ze strony parafialnej lub osobiście w zakrystii" - czytamy na stronie jednej z warszawskich parafii.

"Rodziny, które w ubiegłym roku zgłosiły chęć przyjęcia księdza po kolędzie, nie muszą czynić tego co roku, ponieważ zostały wpisane na stałą listę kolędową" - podkreślono w ogłoszeniach parafialnych.

Podobnie wygląda to w innych warszawskich parafiach. "Na stronie internetowej naszej parafii będzie umieszczony formularz zaproszenia na Kolędę. Osoby, które mają życzenie wspólnej modlitwy z kapłanem prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia" - wyjaśniono na stronie parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie.

Z kolei mieszkańcy jednego z krakowskich osiedli znaleźli w swoich skrzynkach pocztowych karteczki Kolęda A.D. 2024. Księża z parafii, do której ono przynależy, zrezygnowali z tradycyjnego pukania do każdych drzwi, a chcą wcześniejszej deklaracji o gotowości przyjęcia księdza po kolędzie. Na kartce widnieje: Zapraszam księdza z parafii na wizytę duszpasterską. Poniżej trzeba wpisać swoje imię, nazwisko, adres oraz telefon, a po wypełnieniu danych, kartkę zostawić w pudełku przy wyjściu z kościoła.

Kolęda podwórkowa - czyli wizyta duszpasterska w trakcie pandemii, w Tumie, w Łódzkiem!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE