Koszalin: Zmiany w funkcjonowaniu Wydziału Komunikacji [TELEFON, REJESTRACJA, ODBIÓR DOKUMENTÓW]

i

Autor: Pescador / pixabay Koszalin: Zmiany w funkcjonowaniu Wydziału Komunikacji [TELEFON, REJESTRACJA, ODBIÓR DOKUMENTÓW]

Motoryzacja

Nowe tablice rejestracyjne w Warszawie. Trudno rozpoznać, z którego miasta jest samochód

2023-06-15 9:39

W województwie mazowieckim wyczerpano wszystkie możliwe kombinacje zmniejszonych tablic rejestracyjnych. Aby poradzić sobie z kłopotem, wprowadzono nowy zasób, który rozpoczyna się od litery "A" zamiast dotychczasowego "W".

Grzegorz Ośko, główny specjalista w mokotowskiej delegaturze biura administracji i spraw obywatelskich powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że na Mokotowie zostało już wydanych około dziesięciu nowych zmniejszonych tablic samochodowych, rozpoczynających się od litery "A".

Czytaj również: Najdziwniejsze nazwy ulic w Warszawie. Mogliście o nich nie wiedzieć, choć są za rogiem

Nowe tablice rejestracyjne. Litera "W" zamienia się w literą "A"

Mazowsze nie jest jedynym województwem, w którym wdrożono nową literę porządkową dla mniejszych tablic rejestracyjnych. Podobna zmiana została wprowadzona w województwach: śląskim, małopolskim, wielkopolskim, dolnośląskim, pomorskim i podkarpackim.

Krótkie tablice czteroznakowe, zaczynające się na literę "W", znikają. Od niedawna dla aut sprowadzanych z Japonii czy Stanów Zjednoczonych (które nie mają miejsca na długie, polskie rejestracje) przygotowywane są rejestracje z nową literą "A". To samo tyczy się żółtych tablic przeznaczonych dla pojazdów zabytkowych.

Powodem wprowadzenia modyfikacji do dotychczasowego modelu tablic rejestracyjnych jest wyczerpanie liczby kombinacji. Podstawowa wersja przewidywała jedynie 999 takich tablic. Miasto wydaje miesięcznie blisko 12 kompletów nowych tablic rejestracyjnych.

– W kolejnej fazie wydawania tablic dodawano litery w miejscu cyfr, co znacząco zwiększyło liczbę możliwych wariantów. Niemniej ten schemat także wyczerpał swoje możliwości – opowiadał "GW" rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego.

Zmiana przepisów. Kara za niezarejestrowanie pojazdu

W tym miejscu warto zaznaczyć, że rząd planuje obecnie ujednolicenie przepisów co do wysokości kary pieniężnej za niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu oraz zawiadomienia o jego zbyciu. Od wejścia ustawy w życia, zacznie funkcjonować sztywna wysokość kary w wysokości 500 zł dla właściciela pojazdu, który w terminie 30 dni nie złożył wniosku o rejestrację pojazdu, oraz 250 zł dla właściciela pojazdu zarejestrowanego, który nie zawiadomił starosty o zbyciu pojazdu.

Jubileuszowy konkurs Warszawa w kwiatach. Zgłoś się!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE