Zwierzęta

Nowe kryjówki dla nietoperzy w Parku Fosa na Żoliborzu. Czy nocni pogromcy komarów je polubią?

2023-03-28 10:20

Miłośników zwierząt zapewne ucieszy informacja o nowych „mieszkaniach” dla bardzo pożytecznych stworzeń, jakim są nietoperze. Kryjówki dla nietoperzy powstały w Parku Fosa na Żoliborzu. Sprawdźcie, dlaczego warto dbać o nietoperze w mieście.

Nowe kryjówki dla nietoperzy w Parku Fosa na Żoliborzu

W Parku Fosa występuje aż 5 gatunków nietoperzy. Wieczorem pomiędzy drzewami można zauważyć latające nietoperze, które uganiają się za owadami, są to mroczek późny, karlik malutki, karlik większy, borowiec wielki i nocek.Te niewielkie ssaki nie potrzebują wiele by czuć się dobrze.

W Parku Fosa Zarząd Zieleni Warszawy wraz z Zielony Żoliborz stworzyli schrony dla nietoperzy. Nie są to jednak typowe budki lęgowe, nowe schronienia dla nietoperzy powstały w kilku stojących pniach pozostawionych po wycinkach sprzed lat. W starych pniach wykonano eksperymentalne cięcia weteranizujące, które mają imitować naturalne ubytki, w których zazwyczaj znajdują schronienie nietoperze. Nacięcia w pniach naśladują otwory wysoce skutecznych skrzynek dla nietoperzy typu szczelinowego. Ponadto powstały także imitacje otworów drążonych w drzewach przez kozioroga dębosza (gatunek chrząszcza), które są często wykorzystywane przez nietoperze jako kryjówki.

Wszystkie nowe otwory i szczeliny zostały wymierzone i udokumentowane, a w kolejnych miesiącach i latach pnie i schrony zostaną objęte monitoringiem przyrodniczym. Dzięki temu przyrodnicy będą mogli sprawdzić, czy stworzone przez nich nowe kryjówki spodobały się nietoperzom. Prace koncepcyjne i terenowe prowadzone były w partnerstwie z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Nietoperzy.

Dlaczego nietoperze są pożyteczne?

Nietoperze są z reguły owadożerne, żywią się m.in. ćmami, chrząszczami, muchami, meszkami a przede wszystkim komarami! Jeden osobnik potrafi w ciągu nocy pochłonąć kilkaset komarów. Jeśli chcecie cieszyć się wieczorem bez komarów, to warto stworzyć dla tych niewielkich zwierząt schronienie i zyskać sojusznika w walce z gryzącymi komarami i meszkami.

Warszawska kranówka do wszystkiego. Jak nie marnować wody?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE