Nowa Ziemia w kosmosie - Planeta Pi

i

Autor: pixabay Nowa Ziemia w kosmosie - Planeta Pi

Nowa Ziemia w kosmosie – naukowcy odkryli Planetę Pi. Jej nazwa jest nieprzypadkowa

2020-09-23 8:22

Czy w kosmosie istnieje życie pozaziemskie? To pytanie nurtuje nas od starożytności, ale na razie pozostaje bez odpowiedzi. Tymczasem naukowcy zgłębiający tajniki Wszechświata dokonali kolejnego imponującego odkrycia. Na ich drodze stanęła Nowa Ziemia - Pi. Co to za planeta i skąd wzięła się jej nazwa? Szczegóły na ESKA Warszawa.

Naukowcy z Poznania opracowali prototyp szczepionki na koronawirusa

Nowa Ziemia – Planeta Pi w kosmosie

Ziemia Pi z pewnością spodoba się fanom liczb i matematyki. Naukowcy odkryli planetę łudząco przypominającą kulę ziemską i o podobnych jej rozmiarach. Czy istnieje na niej życie? Na razie nic na to nie wskazuje. Szczególnie że od Ziemi oddalona jest o "zaledwie" 186 lat świetlnych. Wyróżnia ją jednak jeden istotny szczegół, który zadecydował o nadaniu ciału niebieskiemu takiej, a nie innej nazwy.

Zobacz też: Najstarszy autobus w Warszawie wrócił na ulice. Ma prawie 90 lat! [ZDJĘCIA]

Jak podaje Dziennik Naukowy, nowo odkryta planeta jest oznaczona jako K2-315b i jest 315. układem planetarnym odkrytym w danych z misji K2. "Nowa Ziemia" krąży wokół chłodnej gwiazdy mającej około jednej piątej wielkości naszego Słońca.

Czy rozpoznasz przedmiot po fragmencie?

Pytanie 1 z 13
Co to jest?
lizak

Nowa Ziemia Pi – egzoplaneta z orbitą 3,14 dnia

Szczególną uwagę  naukowców zwrócił okres orbitalny planety, który wynosi 3,14, czyli tyle, ile w przybliżeniu wynosi liczba Pi. Stąd nazwa planety - Ziemia Pi.

Pi można zdefiniować jako stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Naukowcy uzasadniają ponadto, że gdyby stała ta po prostu wynosiła 3,14 - bo tak w szkole zapamiętujemy jej przybliżenie - byłaby nieskończenie mniej interesująca niż jest w rzeczywistości.

Czy na Ziemi Pi może rozwinąć się życie? Na razie wszystko wskazuje na to, że nie ma na to szans. Ze względu na ciasną orbitę, temperatury tam panujące wynoszą około 180 stopni Celsjusza.

– To zbyt gorące miejsce, by nadawało się do zamieszkania – tłumaczy Prajwal Niraula z Massachusetts Institute of Technology, który jest głównym autorem publikacji.

Więcej na temat Planety Pi dowiecie się z poniższego wideo: