Adam Niedzielski przedstawił nową strategię walki z koronawirusem.

i

Autor: Twitter/Ministerstwo Zdrowia Polski rząd ma nową strategię walki z koronawirusem. Chodzi o jesień i rozpoczynający się sezon grypowy. U lekarzy mogą pojawić się tysiące pacjentów dziennie i trudno będzie stwierdzić czy chorują na grypę czy może są zakażeni koronawirusem,

Nowa strategia walki z koronawirusem: Trzy poziomy szpitalnictwa i nowe zasady testowania

2020-09-03 14:51

Nowe zasady testowania, trzy poziomy szpitalnictwa i zasada DDM. Ministerstwo Zdrowia opracowało nową strategię walki z koronawirusem. Chodzi o zbliżający się okres grypowy. Szacuje się, że pomocy medyków będą oczekiwały tysiące pacjentów dziennie. Trzeba będzie odróżnić czy chorują na grypę, czy może są zakażeni koronawirusem. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Nowa strategia walki z koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową strategię walki z koronawirusem. Zmiany dotyczą zarówno organizacji pracy, jak i zasad testowania pacjentów. - Przed nami jest rzeczywiście trudny okres, który polega na tym, że na jesieni pojawia się wiele zachorowań, wiele infekcji. Mamy grypę, ale mamy też koronawirusa. Te nowe zachorowania będą się na siebie nakładały. One są trudne do odróżnienia. Te objawy są podobne. Musimy się przygotować na specyfikę pewnych warunków jesiennych - mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Czytaj także: Nowe zasady kwarantanny i rezygnacja z testów na koronawirusa. Od kiedy nowe przepisy?

- Ta nowa strategia to pewnego rodzaju zmiana filozofii podejścia do walki z koronawirusem. Mamy za sobąetap obrony, gdzie stpswaliśmy bardzo drastyczne środki, m.in. lockdown. Zmieniamy teraz charakter podejścia. Odchodzimy od takich środków, które są ogólnokrajowe, do środków, które będą w konkretnych regionach i będą dostosowanie do skali zjawiska - podkreśla minister.

Nowa strategia walki z koronawirusem: Co się zmienia?

Pierwszy obszar to zmiany organizacyjne. Chodziło o zwiększenie wykorzystania zasobów. W pierwszym etapie walki z pandemią wiedzieliśmy, że procent wykorzystywania szpitali jednoimiennych był bardzo niski. teraz wiemy więcej i te nasze decyzje mogą być bardziej dopasowane do poziomu zagrożenia. Chcemy powołać trzy poziomy szpitalnictwa, które będą odpowiedzialne za przeprowadzeni procesu leczenia chorych. Będą szpitale powiatowe, gdzie będą utworzone specjalne izolatki. Ich zadaniem nie będzie leczenie pacjenta. Będzie przyjęcie go, szybie przetestowanie i skierowanie na bardziej zaawansowaną drogę. Pozostałe dwa poziomy będą się zajmowały specjalistycznym leczeniem.

Testy na koronawirusa: Co się zmienia?

Ministerstwo Zdrowia zamierza zwiększyć liczbę mobilnych punktów wymazowych. Mają znajdować się w każdym powiecie. Zostaną też wydłużone godziny ich otwarcia. Poza tym system testowania ma się skupić głównie na pacjentach, którzy wykazują już pewne objawy charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem.

Nowe zadania dla sanepidu

Zmiany dotyczą też działań sanepidu. Głównym zadaniem pracowników będzie teraz ustalanie ognisk koronawirusa. -Będziemy przygotowywali system elektronicznego zgłaszania informacji o potencjalnym ryzyku poprzez infolinię, a później system monitorujący te zgłoszenia. Infolinia w ciągu miesiąca będzie przygotowana, by zacząć zbierać zgłoszenia. Po to, by odciążyć lokalnych inspektorów od odbierania telefonów, by mogli się zająć dochodzeniami epidemicznymi - podkreśla minister Niedzielski.

Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?

Na czym polega zasada DDW?

Minister Zdrowia podkreślił też, że należy pamiętać o zasadzie DDW - dezynfekcja, dystans i maseczki. Oprócz tego resort rekomenduje szczepienia na grypę. - Mamy okres nakładania się zachorowań. Im więcej osób się zaszczepi, tym mniejsze ryzyko nakładania się objawów czy grypy. Ta dostępność szczepionek dla Polski w tej chwili to blisko 1,8 mln szczepionek - podkreślił minister.

Uwaga, koronawirus! Ogarniasz te zasady? Sprawdź się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Maseczki obowiązkowo trzeba nosić w sklepach i galeriach handlowych. Prawda czy fałsz?