Nowa strategia Ministerstwa Zdrowia: Gdzie się zgłosić z objawami koronawirusa?

2020-09-03 16:58
Gdzie się zgłosić z objawami koronawirusa?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Nowa strategia walki z koronawirusem. Zmienia się też ścieżka uzyskiwania pomocy. Gdzie się zgłosić z objawami koronawirusa?

Minister zdrowia przedstawił nową strategię walki z koronawirsem. Zmienia się m.in. ścieżka postępowania w przypadku podejrzenia koronawirusa. Gdzie się zgłosić z niepokojącymi obajawami? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Gdzie się zgłosić z objawami koronawirusa?

Wraz z nową strategią walki z koronawirusem zmieniają się też pewne schematy postępowania. Gdy podejrzewamy u siebie koronawirusa najpierw powinniśmy odbyć teleporadę. W przypadku, gdy niepokojące objawy, m.in. kaszel czy gorączka nie ustąpią przez 3-5 kolejnych dni, należy udać się na bezpośrednie badanie w POZ. To lekarz pierwszego kontaktu podejmie decyzję o przeprowadzenie testu na obecność koronawirusa. Pacjent, który uzyska ujemny wynik testu pozostanie pod opieką POZ. Pacjent, u którego zostanie potwierdzone zakażanie powinien zostać skierowany do specjalisty chorób zakaźnych.

Czytaj także: Nowa strategia walki z koronawirusem: Trzy poziomy szpitalnictwa i nowe zasady testowania

Trzy poziomy szpitalnictwa

-Przygotowując strategię na jesień zmodyfikowaliśmy leczenie szpitalne. Do tej pory główną jednostką były szpitale jednoimienne. W tej chwili to pojęcie znika. Podzieliliśmy lecznictwo szpitalne na trzy poziomy - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Czytaj także: Koronawirus w szkołach i przedszkolach. W których warszawskich placówkach potwierdzono zakażenia? [LISTA] 

Wyróżniono trzy poziomy szpitalnictwa:

  1.  placówki wielospecjalistyczne
  2. oddziały zakaźne lub obserwacyjno-zakaźne
  3. placówki będące w sieci szpitali

-Szpitali powiatowych jest ponad 600. Będą tam miejsca do izolacji, gdzie pacjent z podejrzeniem będzie mógł oczekiwać na wynik badania. Ma być tam też co najmniej jedno stanowisko, gdzie pacjentowi zostanie udzielona pomoc ratująca życie - dodał Niedzielski.

E-kontrola w Warszawie - 7 września w teren rusza trzecie auto
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE