Nietypowy komiks... z okazji rocznicy nadania praw wyborczych kobietom

2020-11-26 17:24 MF
Nietypowy komiks... z okazji rocznicy nadania praw wyborczych kobietom
Autor: Pixabay.com

Przez kilkanaście lat walczyły o swoje podstawowe prawa. Polskie działaczki 102 lata temu wywalczyły prawo do głosowania dla kobiet. Z tej okazji Fundacja STER i Dom Spotkań z Historią przygotowali specjalną publikację.

ESKA XD EXTRA

Nietypowy komiks o kobietach, które walczyły o prawo do głosowania

Potrzebne były lata poświęceń. Polskie emancypantki 102 lata temu wywalczyły równe prawa wyborcze dla kobiet i mężczyzn. Z tej okazji Fundacja STER i warszawski Dom Spotkań z Historią przygotowali specjalną publikację. Historia polskich działaczek nie jest tak znana jak na przykład tych z Wielkiej Brytanii, ale jest równie ciekawa.

- Wbrew takiej obiegowej opinii jakoby prawa wyborcze kobiety zawdzięczały Józefowi Piłsudskiemu - tak nie było. Emancypantki walczyły kilkanaście lat o to, żeby móc kandydować i żeby móc głosować - mówiła Agnieszka Grzybek z Fundacji STER

Czytaj też: Dyrektor Łazienek Królewskich śmiertelnie chory. Pracownicy zbierają pieniądze na leczenie

Komiks "Bez różnicy płci" o emancypantkach

Aby wiedzę na ten temat przybliżyć, powstała specjalna publikacja. „Bez różnicy płci” - to historia pięciu polskich działaczek opowiedziana... komiksem. Jak podkreśla twórczyni komiksu, taka forma ma pozwolić na zrozumienie tematu również przez młodszych odbiorców.

- Ten komiks może być wykorzystywany jako materiał edukacyjny w szkole. Ponieważ podręczniki w szkole w ogóle tego nie zawierają, to my mamy taką propozycję i można z tego korzystać - podkreślała Agnieszka Grzybek z Fundacji STER

Komiks można znaleźć na stronie internetowej fundacji STER albo na Facebooku pod hasłem „Bez różnicy płci”.

28 listopada 1918 roku ukazał się dekret, który pozwalał wszystkim obywatelom Polski brać udział w wyborach parlamentarnych.

Czytaj też: TO widzi chory na COVID-19. Wstrząsający film lekarza sprawi, że z ochotą założysz maseczkę [WIDEO]

Nagroda dla Alicji Tracz - reprezentantki Polski w Eurowizji Junior 2020