przesyłki

i

Autor: Pixabay/olx

handel

Nieodebrane paczki z Amazona do kupienia w Polsce. Co można w nich znaleźć?

Nieodebrane i zwrócone paczki z produktami ze sklepu internetowego Amazon lub z firm kurierskich można kupić w polskich serwisach ogłoszeniowych. Za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych można zamówić losowe przesyłki np. z - jak deklarują sprzedawcy - elektroniką. Paczki sprzedawane są po kilka sztuk lub w hurtowych ilościach. Zapytaliśmy Amazon, czy to legalne działania.

Świętokrzyskie. Pijany kurier zatrzymany w Skarżysku-Kamiennej

Spis treści

  1. Przesyłki z Amazon do kupienia w Polsce. Czy warto i czy to legalne?
  2. Paczki Amazon, co można w nich znaleźć?
  3. Komentarz Amazona

Przesyłki z Amazon do kupienia w Polsce. Czy warto i czy to legalne?

Dziesiątki ogłoszeń o sprzedaży "nieodebranych" paczek m.in. zamówionych w sklepie Amazon można znaleźć w serwisie OLX.

Rządowa stacja paliw w Warszawie. Mało kto o niej wie, ale wszyscy mogą tam tankować taniej

"Zajmujemy się sprzedażą detaliczną oraz hurtową nieodebranych lub zwróconych paczek z Amazona. Paczki oryginalnie zamknięte, każda sztuka! Wszystkie mają etykiety kurierskie (pozbawione danych wrażliwych). Zobacz na innych sprzedawców czy gwarantują, że paczki nie mają żadnych śladów ponownego pakowania. Tutaj masz gwarancje zamkniętej każdej paczki" - czytamy w jednym z ogłoszeń.

W podobnym napisano: "Na sprzedaż posiadam paczki nieodebranych przesyłek pochodzących z rynku europejskiego Amazon, Wish, Alibaba, AliExpress itd. Tylko kategoria A! Towar w paczce może być warty nawet ponad 1000 zł! Do 1 kg boxa wchodzi ok. 5 nieodebranych przesyłek, lecz wszystko zależy od ich wagi i czasem może być ich więcej, a czasem mniej. Przesyłki nie były otwierane, co daje nam szansę na znalezienie w nich prawdziwych perełek i uzyskanie dodatkowego dochodu na ich sprzedaży".

Sprzedawcy oferują wysyłkę kilku przesyłek, wiele ogłoszeń dotyczy sprzedaży hurtowej. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a kończą nawet na kilkuset czy kilku tysiącach. Nigdy nie wiadomo, na co konkretnie się trafi, często mogą to być niemal bezwartościowe przedmioty. Dodajmy, że trzeba być niezwykle wyczulonym, ponieważ takie platformy sprzedażowe wykorzystywane są przez oszustów, którzy próbują wyłudzić nasze dane, by włamać się na konto bankowe.

Paczki Amazon, co można w nich znaleźć?

Jak czytamy w ogłoszeniach, przesyłki pochodzą z Europy Zachodniej, np. z Niemiec.

Co w nich można znaleźć? Głównie sprzęt elektroniczny (nieznanych marek), a także akcesoria sportowe czy artykuły do domu.

Czy ponowna sprzedaż nieodebranych przesyłek jest legalna? O sprawę zapytaliśmy polskie biuro prasowe Amazon, nie otrzymaliśmy jednak jednoznacznej odpowiedzi. Okazuje się, że w niektórych przypadkach zwrócone produkty przetwarzane są we współpracy z profesjonalnymi firmami.

Komentarz Amazona

"W Amazon każdy zwrócony przedmiot przechodzi szczegółowy proces kontroli. Dotyczy to zarówno produktów sprzedanych bezpośrednio przez Amazon, jak i tych wysyłanych w imieniu naszych partnerów handlowych. Jeśli produkt jest fabrycznie nowy i spełnia nasze standardy jakości, jest oznaczany jako "nowy" i ponownie wystawiany na sprzedaż. Większość zwracanych produktów jest odsprzedawana przez Amazon właśnie w ten sposób" - wyjaśniają przedstawiciele Amazon.

"Zwrócone towary, które są sprzedawane bezpośrednio przez Amazon, a nie nadają się do odsprzedaży jako "nowe", przechodzą dalszą szczegółową kontrolę w celu oszacowania ich optymalnego zastosowania. W tym przypadku możliwe są następujące opcje:

  • zwrot do dostawcy,
  • odsprzedaż jako produkt "używany" za pośrednictwem Amazon Warehouse lub innych kanałów,
  • przekazanie produktów wybranej organizacji charytatywnej z terenu całej Europy.

Amazon współpracuje w Europie z wieloma instytucjami typu NGO, które z kolei zarządzają przekazywaniem nadwyżek produktów innym organizacjom charytatywnym. Partnerzy ci pomagają w przekazywaniu niesprzedanych produktów, stanowiąc punkt kontaktowy dla sieci instytucji wspierających, które z kolei sprawiają, że darowizny produktowe trafiają do tych, którzy najbardziej tego potrzebują.

"W sytuacji, gdy nie ma innej możliwości (np. ze względów prawnych, higienicznych lub z powodu uszkodzenia czy braku opcji recyklingu), zwrócone produkty przetwarzane są we współpracy z profesjonalnymi firmami w celu energetycznego odzysku odpadów. Opcja ta pozostaje jednak ostatecznym rozwiązaniem – zarówno pod względem środowiskowym, jak i ekonomicznym" - tłumaczy Amazon.

Niemiecka firma kurierska ogłasza upadłość! W branży panuje poważny kryzys

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE