Niemal co dziesiąte mieszkanie komunalne na Pradze Płn. bez WC! Te warunki to koszmar!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Niemal co dziesiąte mieszkanie komunalne na Pradze Płn. bez WC! Te warunki to koszmar!

2021-09-29 9:09

Niemal co dziesiąte mieszkanie komunalne na Pradze Północ nie posiada WC. To więcej niż średnia krajowa dotycząca wszystkich budynków w miastach i na wsi.

1015 lokali mieszkalnych znajdujących się w zasobach miejskich nie posiada własnego WC. Stanowi to 9,2 proc. w zasobie mieszkaniowym dzielnicy. Natomiast w 998 mieszkań komunalnych na Pradze Płn. nie ma łazienki. Jest to 8,9 proc. w zasobie mieszkaniowym dzielnicy – wynika z odpowiedzi stołecznego ratusza na jedną z interpelacji.

Według danych GUS w 2020 r. w całym kraju toaletę posiadało 94 proc. lokali, a w łazienkę 91,8 proc. mieszkań.

"Przechodząc lub przejeżdżając przez nowoczesne dzielnice trudno czasami sobie uświadomić, że w stolicy tak wiele mieszkań nie ma toalety i łazienki" – mówi warszawski radny (PiS) Michał Szpądrowski.

Podkreśla, że klub radnych Prawa i Sprawiedliwości podejmował wiele inicjatyw mających na celu poprawę stanu technicznego mieszkań komunalnych, ale niestety bez skutku.

"Miasto w strategii gospodarowania lokalami komunalnymi przyjętej do 2025 r., a także biuro polityki lokalowej wskazuje, że stan techniczny budynków pozostawia wiele do życzenia. O ile dobrze pamiętam, ponad połowa budynków znajdujących się w zasobie miejskim jest w złym stanie, ewentualnie przeciętnym" – wyjaśnia.

Zwraca uwagę, że nie tylko na Pradze Północ jest dużo mieszkań nie ma toalety, a ich mieszkańcy musza korzystać z wychodów na korytarzach, a nawet ze wspólnych szaletów znajdujących się w podwórzach.

Przyznaje, że w niektórych budynkach są trudności techniczne ograniczające możliwość budowy toalet. "W większości jednak problemem bierze się stąd, że samo gospodarowanie lokalami komunalnymi jest tragicznie niedofinansowane" – ocenia.

Zwraca uwagę, że miasto zabezpieczyło zaledwie połowę środków na remonty i budowę nowych mieszkań komunalnych, o które zabiegało biuro gospodarowania lokalami komunalnymi.

Przypomina, że Rafał Trzaskowski obiecał podczas kampanii wyborczej do warszawskiego ratusza zapowiadał budowę mieszkań na wynajem. "Warszawa musi inwestować w miejskie mieszkania. Chcę budować rocznie 1,5 tysiąca mieszkań na wynajem" – napisał na swoim profilu na Twitterze pod koniec lipca 2018.

Szpądrowski wskazuje, że w stolicy duża liczba budynków jednorodzinnych nie ma podłączenia do kanalizacji. Według danych MPWiK z ubiegłego roku Warszawie mieszkańcy prawie 34 tys. domów odprowadzali ścieki do szamb, a budynków 22 tys. było pozbawionych wody z wodociągów.

Pełne wiadra sterydów znalezione na Gocławiu

Czy znasz stolice wszystkich województw? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 16
Miastem wojewódzkim mazowieckiego jest?