Nielegalne reklamy zasłaniają znaki drogowe

i

Autor: internet / zdm.waw.pl

Nielegalne reklamy znikają z Warszawy. Trwają kontrole Zarządu Dróg Miejskich

2022-12-14 11:18

Zarząd Dróg Miejskich walczy z umieszczaniem nielegalnych reklam na terenie Warszawy. Wieszane w każdym wolnym miejscu bannery i reklamy to zmora miast i dróg. Nie tylko wpływają negatywnie na estetykę przestrzeni publicznej, ale mogą też obniżać poziom bezpieczeństwa. Sprawdźcie, ile nielegalnych reklam zniknęło z Warszawy w wyniku kontroli ZDM w listopadzie.

Trwa usuwanie nielegalnych reklam w mieście

Zarząd Dróg Miejskich postanowił zadbać o bezpieczeństwo i estetykę miasta. Pracownicy ZDM kontrolują pasy drogowe, likwidując z nich nielegalne reklamy. W listopadzie przeprowadzono 776 kontroli na 136 ulicach. Udało się usunąć 38 nieprzepisowych nośników reklam umieszczonych w pasie drogowym bez zgody zarządcy drogi. Samowolnie rozwieszane reklamy i bannery często ograniczają widoczność kierowcom i utrudniają przejście pieszym.

Wykorzystanie pasa drogowego jest kontrolowane pod kątem działalności niezwiązanej z funkcją drogi. Pracownicy ZDM zwracają uwagę na to, czy znajdujące się tam obiekty, w tym reklamy, są umiejscowione tak, że nie utrudniają poruszania się, nie zasłaniają znaków drogowych i czy mają odpowiednie zezwolenie.

Oprócz usuwania reklam wszczęto też 93 postępowania administracyjne zmierzające do ukarania właścicieli nielegalnych nośników, wydano 47 decyzji administracyjnych nakładających kary. Nielegalne reklamy, które zostały usunięte z warszawskich dróg, trafiają do magazynu ZDM. Tam mogą zostać odebrane przez ich. Osoby, które umieszczają nielegalnie reklamy obciążone są również kosztami usunięcia, transportu i przechowywania nielegalnego nośnika. Bannery i stojaki reklamowe, które nie zostały odebrane są utylizowane.

Jak zgłosić nielegalną reklamę w mieście?

Najprostszym i zarazem najskuteczniejszym sposobem przesłania zgłoszenia jest Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115 – za pośrednictwem aplikacji, strony internetowej lub telefonicznie.

Kara za ustawienie nielegalnej reklamy

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, kara za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi to dziesięciokrotność opłaty za okres, w którym reklama była wyeksponowana. Opłaty za zajęcie pasa drogowego pod nośnik są różne i zależą m.in. od wielkości reklamy, czasu jej umieszczenia i kategorii drogi. Przykładowo pas drogowy drogi powiatowej był zajęty przez 30 dni przez reklamę o powierzchni 5 m kw., a stawka opłaty za zajęcie pasa drogowego wynosiła 3,10 zł. Mnożąc te wartości, kwota kary wyniosłaby 4650 zł.

Zima w Warszawie. Pierwsza poranna śnieżyca zaskoczyła drogowców?