Bolesław Biega

i

Autor: WOJCIECH ARTYNIEW / SE / EAST NEWS

Przykre informacje

Nie żyje Bolesław Biega. Był panem młodym z najsłynniejszego powstańczego ślubu

2023-05-25 10:44

W wieku 100 lat zmarł Bolesław Biega ps. Bill, żołnierz AK, bohater najsłynniejszego powstańczego ślubu. Jak przekazał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, Biega "był jednym z najbardziej ikonicznych powstańców warszawskich".

Bolesław Biega był dowódcą kompanii w batalionie "Kiliński". 1 sierpnia 1944 r. podczas natarcia na Pocztę Główną został ranny w rękę. 13 sierpnia wziął ślub z poznaną w 1939 r. i również walczącą w powstaniu sanitariuszką Alicją Treutler "Lilly".

Nie żyje Bolesław Biega

W rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zaznaczył, że Bolesław Biega był "jednym z najbardziej ikonicznych powstańców". - Zespół Kroniki Powstania Warszawskiego, który kręcił filmy w czasie walk, uczynił z Bolesława Biegi oraz jego żony Alicji jednych z najbardziej ikonicznych powstańców warszawskich. Zarówno ekipa filmowa, jak i fotograf Eugeniusz Lokajski byli na ich ślubie - przypomniał. Jak podkreślił Ołdakowski, "ten ślub stał się ikoną czułości i miłości, która była wśród powstańców".

Dyrektor MPW przypomniał także, że miał okazję spotkać Bolesława Biegę, ponieważ powstaniec kilkakrotnie przyjeżdżał na obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, a także razem ze swoimi współpracownikami odwiedził dom państwa Biegów pod Waszyngtonem.

- To był człowiek wyjątkowy. Do końca był taki, jak na powstańczych zdjęciach. Państwo Biegowie promienieli miłością, zainteresowaniem względem do siebie, byli czuli. Ze swadą mówili po polsku, pamiętali swoją ojczyznę – zaznaczył Jan Ołdakowski.

- Opaczność dała im dar, że biorąc ślub w niesamowitych okolicznościach - tak trudnych i wyjątkowych - mogli przeżyć całe życie razem i przeżyli je szczęśliwe. Miałem wrażenie, że są to ludzie szczęśliwi, integralni. Doświadczanie powstania warszawskiego oraz zaangażowanie i uczucie do siebie, nieśli przez całe życie - podkreślił dyrektor MPW.

Groby pisarzy i poetów cz. 4. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE