Nawet 100 tys. pacjentów dziennie w szpitalach. "Druga fala pandemii koronawirusa będzie dużo większa"

2020-07-22 16:52 STAN
Druga fala koronawirusa
Autor: pixabay.com Druga fala koronawirusa

Nawet 100 tys. pacjentów dziennie w szpitalach. Tak może wyglądać druga fala pandemii, która w takiej sytuacji byłaby dużo większa od pierwszej. Szczyt zachorowań spodziewany jest na jesień. Wtedy też druga fala COVID-19 spotka się ze szczytem zachorowań na grypę. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Koronawirus - kiedy szczyt zachorowań?

Najtrudniejszej sytuacji należy spodziewać się jesienią. To na ten okres przypada także sezon grypowy w Polsce. Plan działania na taką sytuację ma opracować zespół ministerialnych ekspertów. 

- Ten zespół, który został powołany - jego rolą jest wypracowanie strategii na jesień. Kiedy wraz z koronawirusem będziemy mieli na pewno zwiększoną zachorowalność na grypę. Wówczas możemy mieć, tak jak pokazują poprzednie lata, nawet do 100 tys. osób dziennie ze schorzeniami typowo grypowymi. Teraz kwestia oddzielenia, odseparowania tych dwóch grup - mówi rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Czytaj także: Dwoje pracowników PKP Intercity z koronawirusem. Kilkadziesiąt w kwarantannie

Nawet 5 mln zakażonych

Jesienią chorych na grypę i koronawirusa może być nawet 5 milionów, a prace ministerstwa stoją w miejscu - ostrzega ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń Paweł Grzesiowski.

- Bezwzględnie będziemy mieli mieszanie się pacjentów "covidowych" i "grypowych". W sytuacji, gdy możemy mieć do czynienia z masowymi zachorowaniami powinniśmy być w dużo bardziej zaawansowanym momencie prace nad systemem jesiennym, a my nic nie słyszymy, nic nie wiemy - dodaje Grzesiowski.

Czytaj także: Nowy projekt naukowców: UW szuka osób, które przeszły COVID-19. Jak wziąć udział w badaniach?

Resort zdrowia zakłada, że jego zespół ekspertów opracuje plan walki z druga falą zachorowań do końca wakacji.

Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?