Nauczyciele ze stażem odchodzą z zawodu! Blisko 2 tys. wolnych etatów w Warszawie

2020-10-01 15:47
W Warszawie brakuje nauczycieli
Autor: pixabay W Warszawie brakuje nauczycieli

Wolne etaty, dodatki motywacyjne i darmowe szkolenia nie zachęcają nauczycieli do podjęcia pracy w Warszawie. Braki kadrowe są ogromne od lat, ale w tym roku z zawodu odchodzi coraz więcej pedagogów. Dlaczego tak się dzieje? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Trumny i marsz pogrzebowy na proteście rolników w Warszawie

Brakuje nauczycieli w Warszawie! 

Ogromne braki kadrowe w warszawskich szkołach! Nauczyciele w wieku powyżej 60 lat odchodzą z zawodu, a w całej Warszawie brakuje prawie 2 tysięcy nauczycieli. Wielu z nich od września jest na urlopach i zwolnieniach lekarskich. - Na Mokotowie brakuje 305 nauczycieli. Mamy 166 wolnych etatów - mówi rzecznik urzędu dzielnicy Mokotów Monika Chrobak-Budzińska.

Czytaj także: Warszawa w żółtej strefie: jakie obowiązki będą mieć mieszkańcy stolicy? [ZAKAZY, NAKAZY, OBOSTRZENIA]

Dlaczego brakuje nauczycieli?

Przyczyn braków kadrowych jest dużo. Są to m.in.:

  • niskie wynagrodzenia,
  • długa ścieżka awansu,
  • stacjonarna praca w szkołach w warunkach pandemii.

Ratusz zaobserwował, że w tym roku największa grupa, która odchodzi z zawodu to osoby starsze, nauczyciele w wieku powyżej 60 lat. Czyli osoby, które są w grupie najwyższego ryzyka, jeśli chodzi o zakażenia koronawirusem.

Ilu nauczycieli brakuje?

- Mamy w tej chwili 1650 wakatów w stołecznych szkołach. W zeszłym roku było ich 1800. Staramy się zachęcać nauczycieli do pracy w Warszawie. Przeprowadzamy darmowe szkolenia. W te wakacje z tej oferty skorzystało ponad 1000 nauczycieli. Warszawa ma też największy w kraju dodatek motywacyjny dla nauczycieli w wysokości 600 złotych - mówi Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.

Czytaj także: Ponad 100 przypadków koronawirusa w warszawskich szkołach! Gdzie zawieszono zajęcia?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE