Atrakcje

Najwęższy dom świata znajduje się w Warszawie. Niewielu zna jego historię

2024-02-12 12:01

Dom Kereta wyróżnia się nie tylko na mapie Polski, ale i całego świata. Znajdujący się w Warszawie wyjątkowo wąski dom to przede wszystkim instalacja artystyczna, za którą stoi ważna symbolika. Gdzie dokładnie można go znaleźć i dlaczego powstał?

Choć słysząc o najwęższym domu świata można pomyśleć o mikrokawalerkach czy coraz głośniejszych patologiach na rynku mieszkaniowym, w przypadku Domu Kereta jest całkowicie inaczej. Mowa tu bowiem o instalacji artystycznej, która została zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego jako pracownia dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta. Inwestorem była natomiast Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej.

Czytaj również: Najdłuższy budynek w Warszawie skrywa przykrą tajemnicę

Dom Kereta w Warszawie

Dom został zbudowany w 2012 roku w szczelinie między blokiem mieszkalnym przy ul. Chłodnej 22 i kamienicą przy ul. Żelaznej 74. - Działka, na której stoi, ma w najwęższym miejscu 92 cm, w najszerszym — 152 cm szerokości. Sama instalacja ma wymiary w najwęższym miejscu 72 cm, a w najszerszym 122 cm - informują przedstawiciele obiektu.

W środku znaleźć można wszystko to, co w zwyczajnym domu - łazienkę, kuchnię, czy sypialnię. Choć formalnie nie spełnia wymogów mieszkaniowych, jest ważnym punktem kulturalnym na mapie miasta. Gości bowiem wielu artystów, a od czasu do czasu można go również zwiedzać.

Jednocześnie, jak już wspomniano, dom ma wymiar symboliczny. Może bowiem nawiązywać do trudnego dziedzictwa Kereta i jego rodziny. Przodkowie pisarza pochodzili bowiem z Warszawy i w czasie II wojny światowej trafili do stołecznego getta. Jego matka urodziła się niedaleko miejsca, w którym powstała instalacja, a ojciec podczas okupacji przez bardzo długi czas ukrywał się natomiast w wąskim, niskim pomieszczeniu pod podłogą, przez co później zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

W innej interpretacji wspomina się o tym, że dom stanowi niejako łącznik między starą i nową Warszawą - między blokiem mieszkalnym i przedwojenną kamienicą. - Dom Kereta wpisuje się w ten przestrzenny kontekst „nieschodzenia” się tkanek. Dodatkowym wymiarem jest wojenna historia stolicy – w miejscu, w którym powstanie Dom, spotykały się dwa getta, małe i duże. Zaledwie kilkadziesiąt metrów od Domu stała kładka łącząca oba zamknięte obszary – tłumaczył sam architekt Jakub Szczęsny.

Nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej podzielił warszawiaków