Budowa bloku

i

Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS Budowa bloku

Najnowsze dane: załamanie na rynku kredytów hipotecznych

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w lipcu 2022 roku banki i SKOK-i przesłały zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 66,8 proc. w porównaniu do lipca 2021 r. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu wyniosła 339,8 tys. zł i była niższa o 1,7 proc. r/r.

Z najnowszego odczytu Biura Informacji Kredytowej Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe o 66,8 proc. spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w lipcu br. Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych.

Kredyty hipoteczne - najnowsze dane

"Wartość Indeksu oznacza, że w lipcu 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 66,8 proc. w porównaniu do lipca 2021 r." - podało w środowej informacji prasowej BIK.

Jak przekazało BIK, średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu br. wyniosła 339,8 tys. zł i była niższa o 1,7 proc. w relacji do wartości z lipca 2021 r. i niższa o 0,3 proc. niż w czerwcu 2022 r.

W lipcu 2022 r. o 67,8 proc. spadła także liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy - było to łącznie 14,11 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 43,76 tys. rok temu. W porównaniu do czerwca 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w lipcu było mniej o 27,7 proc.

Kredyty hipoteczne. "Odbicia od dna na razie nie widać"

Jak zauważył główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski, popyt na kredyty mieszkaniowe pogłębił jeszcze bardziej spadki - "osiągnął już najniższy poziom, a odbicia od dna na razie nie widać na horyzoncie".

"Obecny, lipcowy odczyt Indeksu jest już kolejnym potwierdzeniem bardzo dużego schłodzenia, a wręcz zamrożenia popytu na kredyty mieszkaniowe. Wartość Indeksu jest ponownie najniższa w historii pomiaru, czyli od stycznia 2008 r., a więc od 14 lat" - wskazał Rogowski, cytowany w informacji.

Jego zdaniem na lipcową wartość Indeksu negatywnie wpłynęła mniejsza o prawie 70 proc. niż przed rokiem liczba wnioskodawców. "Jest ona na najniższym poziomie od stycznia 2007 r., czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców. Tak źle nie było jeszcze od początku zbierania tych danych przez BIK. Trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała już od kwietnia 2021 r., czyli jeszcze przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych. Podwyżki tylko ten negatywny proces pogłębiły" - ocenił.

W opinii Rogowskiego w kolejnych miesiącach nadal może spadać liczba wnioskujących oraz średnia kwota wnioskowanego kredytu, co prowadzi wprost do kolejnego negatywnego rekordu w wartości samego BIK Indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe.

Grupa BIK jest głównym źródłem informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce; w jej skład wchodzą: Biuro Informacji Kredytowej S.A. i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. oraz Digital, Fingerprints S.A.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Kwiatkowski: Glapiński to nieszczęście nas wszystkich