Najlepsze sushi w Warszawie podają w tanim barze na Bazarze Lotników? Odwiedziliśmy Sushi Bar Don

2023-03-05 19:48

Gdzie w Warszawie można zjeść najlepsze sushi? Wielu miłośników japońskiej kuchni zarzeka się, że pewien niepozorny bar na Mokotowie bije na głowę najdroższe "suszarnie" w stolicy. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Sushi Bar Don - opinie

Sushi Bar Don od lat prowadzi pochodzący z Nagasaki sushi master Yuichiro Yoshida. Lokal mieści się w pawilonie na mokotowskim Bazarze Lotników, a więc w miejscu, które raczej nie kojarzy się z wykwintną kuchnią.

Wielbicieli talentu pana Yuichiro to nie zniechęca. Oto kilka przykładowych opinii o Sushi Barze Don z Google (pisownia oryginalna):

"Pięknie nieoczywiste miejsce. Skromne wnętrze może zmylić. A tu... prawdziwe sushi przygotowywane przez miłego właściciela z Japonii. Proste i dosyć krótkie menu jest zaletą. Świeże, pyszne, proste i w świetnej cenie. Będę wracał!"

"Najlepsze sushi w Warszawie. Nie jakieś tam Nobu, darkkitchen… tylko tutaj. Szczerze polecam w szczególności,że sushi przygotowane jest przez rodowitego Japończyka. Można płacić tylko gotówką. To miejsce nastawione na jakość,nie ilość."

"Sam lokal z zewnątrz może trochę odstraszyć. Rolki również wizualnie mogą odstraszyć, jednak smakowo zostały one przez właściciela doprowadzone do swoistej perfekcji. Dzięki wyjątkowemu smakowi i świeżości produktów lokal zasługuje na 5."

"Uwielbiam takie miejsca. Tu zostaniesz poczęstowany prawdziwą opowieścią bez zbędnych ozdobnikow i celebryckich, pustych ozdobnikow. Jeżeli dla ciebie niezbędne są wyszukane wnętrza, ekskluzywna zastawa, celebrycka ścianka, imitacja luksusu itp szukaj gdzieś indziej. Tutaj przyjdź na prawdziwe sushi, czy ramen przygotowane w skupieniu, z troską o najwyższą jakość surowca i o twoją satysfakcję. Byłem, jadłem, wrócę. Polecam."

Postanowiliśmy na własnej skórze przekonać się, ile prawdy jest w tych opisach.

Sushi Bar Don - lokalizacja

Osobom nierozeznanym w topografii Bazaru Lotników może być ciężko odnaleźć Sushi Bar Don. Mieści się on w zadaszonej części targowiska, czyli pasażu Smyczkowa. Aby dostać się tam od strony Alei Lotników, trzeba przejść przez cały bazar i przeciskać się między straganami z pachnącymi plastikiem ciuchami, polecamy zatem wejście od Puławskiej. 

W pasażu znajdują się dwa inne lokale serwujące sushi, więc uważajcie, żeby się nie pomylić - szukajcie pawilonu 56 i czerwonego szyldu "Sushi Bar Don".

Sushi Bar Don - menu i ceny sushi

Specjalnością zakładu jest oczywiście sushi. Za 8 sztuk prostego hosomaki zapłacimy 12 zł, a za największy zestaw (6 nigiri, 8 maki i 3 futomaki) 50 zł. Możemy zamówić również 15 sztuk sashimi za 38 zł oraz chirashi don, czyli różne rodzaje ryb podane na ryżu w misce za 42 zł.

W Sushi Barze Don znajdziemy również zupy (miso za 10 zł, ramen za 30 zł, dwa rodzaje udonu za 30 i 33 zł) oraz różne japońskie przekąski, takie jak pierożki gyoza (16 zł za 5 sztuk), gotowana fasolka edamame (16 zł) oraz placek okonomiyaki, nazwany w karcie “japońską pizzą” (33 zł).

Od godz. 12:30 do 15:30 można skorzystać z oferty lunchowej i kupić za 28 zł zestaw składający się z zupy miso, 2 sztuk nigiri, 4 maki i 4 california maki.

Kuchnia japońska. Sushi dla początkujących
Sushi Bar Don

i

Autor: eska.pl

Sushi Bar Don - recenzja

Do Sushi Baru Don wybraliśmy się w piątek po południu. Duży błąd. Choć na zewnątrz szalała śnieżyca, maleńka restauracja była pełna gości. Od wejścia usłyszeliśmy od właściciela, że możemy zamówić tylko jeden zestaw sushi, bo więcej nie zdąży przygotować.

Koleżanka z nadzieją w głosie zapytała o ramen. Niestety, znów mieliśmy pecha.

- Dziś nie ma ramenu. Szkoda, że nie przyszliście wczoraj. Miałem dużo ramenu, za to żadnych gości - ubolewał pan Yuichiro. Pouczył nas, że bar najlepiej odwiedzać w okresach najmniejszego obłożenia, a więc od poniedziałku do czwartku wczesnym popołudniem. Jeśli planujecie wizytę w piątek lub w weekend, warto zadzwonić z co najmniej godzinnym wyprzedzeniem i złożyć zamówienie przez telefon. 

Sushi Bar Don

i

Autor: eska.pl

Wnętrze Sushi Baru Don trudno nazwać przytulnym. Wysłużone siedziska, stoliki pokryte ceratą i nieokreślony kolor ścian przywodziły na myśl wystrój dworcowych barów. Telewizor nastawiony na japońską stację umilał nam oczekiwanie na nasz pojedynczy zestaw.

Konkurencją dla relacji z targów bento i zawodów sumo był sam Yuichiro Yoshida, który przygotowywał sushi za kontuarem. Na naszych oczach starannie rozkładał składniki, zwijał rolki i formował sashimi, w przerwach chętnie zagadując do klientów.

Po ok. 40 minutach nasze zamówienie wreszcie trafiło na stół. Czy faktycznie było to najlepsze sushi w Warszawie? Cóż, jakość ryb była dość nierówna (najlepiej wypadła ryba maślana i węgorz, najgorzej tuńczyk). Wszyscy jednak przyznaliśmy, że świeży, puszysty i perfekcyjnie doprawiony ryż przewyższa wszystko, co jedliśmy w znacznie droższych lokalach z sushi.

Sushi Bar Don - podstawowe informacje

Adres: Bazar Lotników, ul. Puławska 246/pawilon 56, 02-684 Warszawa

Godziny otwarcia:

poniedziałek 12:00–19:00

wtorek 12:00–19:00

środa 12:00–19:00

czwartek 12:00–19:00

piątek 12:00–19:00

sobota 12:00–19:00

niedziela 12:00–18:00

Telefon: 785 123 278

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE